Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kationimenetelmien validointi Dionex ICS 5000 -ionikromatografille

Häkkinen, Vuokko (2016)

 
Avaa tiedosto
hakkinen_vuokko.pdf (1.516Mt)
Lataukset: 


Häkkinen, Vuokko
Oulun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201605107056
Tiivistelmä
Työn tavoitteena oli validoida kationimenetelmät ICS 5000 -ionikromatografille. Pääpaino oli ammoniumionin määrityksessä ja sen virhelähteiden selvityksessä. Tarkoituksena oli saada luotettavat menetelmät kationimäärityksiin ja siirtää ammoniumin määritys kokonaan ionikromatografille.

Työ tehtiin pääosin Oulun Vesi liikelaitoksen Hintan käyttölaboratoriossa ionikromatografi DIONEX ICS 5000:lla. Ionikromatografisen menetelmän laitteiden välisiä vertailumittauksia yritettiin suorittaa Oulun ammattikorkeakoulun Kotkantien kampuksella, jossa käytettiin Methrom 881 Compact IC pro -laitetta. Oulun Vesi liikelaitoksen ammoniumin määritykseen käytetyn spektrofotometrisen menetelmän tuloksia verrattiin saatuihin ionikromatografisen menetelmän tuloksiin, millä varmistettiin tulosten jatkuvuus. Validointimittausten perusteella arvioitiin menetelmän soveltuvuus käyttötarkoitukseensa. Menetelmän oikeellisuutta testattiin ja arvioitiin validointimittauksilla, joiden perusteella määritettiin ioneille selektiivisyys, tarkkuus, toistettavuus, uusittavuus, toteamis- ja määritysrajat, häiriöalttius ja stabiilisuus.

Validointimittauksia tehtiin työn aikana paljon. Osa tuloksista oli oletusten ja aikaisemman kokemuksen mukaisia. Tulosten perusteella ammoniummäärityksen voi siirtää ionikromatografille. Laitteen ja menetelmän toimintaa tulee kuitenkin seurata tarkasti kontrollinäyttein ja laite pitää kalibroida riittävän usein.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste