Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Hankinnat ilmanvaihtourakassa

Sillanpää, Aleksi (2016)

Avaa tiedosto
Aleksi_Sillanpaa.pdf (773.9Kt)
Lataukset: 


Sillanpää, Aleksi
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201605259829
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö käsittelee ilmanvaihtourakan hankintoja, siten että lopputuloksena olisi sujuva ja hyvin organisoitu projektinhoito ja taloudellisesti positiivinen lopputulos. Työn alkuosa keskittyy luonnehtimaan hankintoja yleisemmin ja loppuosa hankintasuunnitelman käyttöönottoon.

Aihe työhön valikoitui käytännön kautta työskennellessäni PR-Ilmastointi Oy:ssä. Kohteiden koon ja toimihenkilöiden tiiviin yhteistyön takia hankintaa ei ollut kovin tarkasti määritelty prosessina, ja vaikka suuretkin hankkeet oli saatu taloudellisesti menestyneenä maaliin huomasin, että hankintojen toteutusta olisi varmasti kannattavaa hioa ja tehdä ainakin karkea prosessikuvaus. Prosessikuvauksesta olisi hyötyä vastaisuudessa selkiyttämään toimintoja sekä auttamaan uusien työntekijöiden perehdytyksessä.

Keskiössä on hankintasuunnitelman laatiminen. Yrityksessä ei ole aiemmin ollut käytössä selkeää ja yhtenäistä hankintasuunnitelmaa, vaan projektit ovat olleet pääasiassa sitä vetävän henkilön hallussa.

Hankintasuunnitelman käyttöönotto helpottaa työnaikaista projektinhallintaa ja tarjoaa tiedot kaikkien käyttöön yrityksen sisällä.

Koska yritys tekee business-suunnitelman mukaisia hankkeita pienistä keskisuuriin, ei hankintasuunnitelmasta ole syytä tehdä liian raskasta, vaan selkeä ja yhdenmukainen dokumentti. Sen pohjalta esimerkiksi sijaisena toimiva työntekijä pääsee helposti perille siitä mitä on tilattu, mitä ei ja koska tavaraa voisi työmaalle odottaa.

Hankintasuunnitelma muuttui käyttöönotettaessa hieman suunnitellusta, mutta loppujen lopuksi siitä tuli selkeä ja yksinkertainen, kuten oli tarkoituksena.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste