Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työmaan laatusuunnitelma

Liisanantti, Ville (2016)

 
Avaa tiedosto
Liisanantti_Ville.pdf (1018.Kt)
Lataukset: 


Liisanantti, Ville
Oulun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016060612122
Tiivistelmä
Rakennustyömaan laatusuunnitelman tarkoitus on varmistaa, että työmaalla tehtävät rakennustyöt, aikataulut, rakennusmateriaalien hankinnat ja kommunikointi rakennustyöhön liittyvissä päätöksentekotilanteissa sujuvat moitteettomasti ja virheitä välttäen. Opinnäytetyön tavoitteena oli luoda oululaiselle rakennusalan yritykselle työmaakohtainen laatusuunnitelma, joka sisältää sekä suunnittelun että lopputuotteen laadunvarmistuksen. Opinnäytetyössä keskityttiin työmaan laadunvarmistukseen tilaajan toiveiden mukaisesti.

Opinnäytetyössä perehdyttiin rakennusmääräyksiä koskeviin asetuksiin. Lisäksi tietoa hankittiin haastattelemalla pientalojen rakentamiseen keskittyvän tilaajayrityksen toimitusjohtajaa. Haastatteluissa käytiin läpi yrityksen toimintatapoja ja tarpeita. Opinnäytetyö rajattiin koskemaan työmaan laatusuunnitelmaa, sen sijaan kokonaisvaltaista laatujärjestelmää ei luotu.

Opinnäytetyössä laaditussa laatusuunnitelmassa käytiin ensin läpi suunnitteluvaiheen laatusuunnitelmat ja tämän jälkeen tuotantoprosessin laatusuunnitelmat työvaiheittain. Kattava, tilaajan tarpeita vastaava laatusuunnitelma sisältää myös ripauksen laatufilosofiaa, mikä katsottiin hyväksi lähtökohdaksi laatusuunnitelmalle. Työn tuloksena syntyi As Oy Modenan työmaalle laatusuunnitelma, jossa on otettu huomioon rakennusprojektin laajuus ja toistuvuus. Työmaalle tulee useampia samankaltaisia rakennuksia, joissa voidaan toistaa samaa laatusuunnitelmaa ja tehtäväsuunnitelmia koko työmaan ajan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste