Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Defusing-toiminnan kehittäminen Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin ensihoidossa

Berg, Merja (2016)

 
Avaa tiedosto
Berg Merja.pdf (1.283Mt)
Lataukset: 


Berg, Merja
Lapin ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016060612155
Tiivistelmä
Ensihoitajien psykososiaalista hyvinvointia voidaan tukea purkukeskustelulla työssä kohdatun traumaattisen tapahtuman jälkeen. Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin ensihoidossa on käynnistetty defusing-toiminta, mutta sen käyttö on ollut
vielä vähäistä. Työyhteisössä toimintaan haluttiin kiinnittää enemmän huomiota ja saada mukaan työntekijöiden näkökulmaa asian kehittämiseksi.
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvailla ensihoitohenkilöstön käsityksiä defusing-toiminnasta ja sen kehittämisestä. Tutkimuksen aineisto on kerätty lomakekyselyllä, joka lähetettiin heinäkuussa 2015 kaikille Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä työskenteleville ensihoitajille. Kyselyyn vastasi 37 ensihoitajaa. Aineisto on analysoitu aineistolähtöisellä sisällönanalyysillä. Tavoitteena oli hyödyntää saatua tietoa defusing-toiminnan kehittämisessä Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin ensihoidossa.
Tutkimustulosten mukaan defusing on hyvää ja tarpeellista toimintaa, kun se on suunnitelmallista ja perustuu laadittuun toimintaohjeeseen. Defusing nähtiin tarpeelliseksi järjestää aina, kun tehtävän luonne aiheuttaa ensihoitajalle psyykkisen hyvinvoinnin uhkan. Kehittämiskohteina tuotiin esille toiminnan vakiinnuttaminen tavalliseksi työkaluksi. Lisäksi toiminnasta tiedottaminen ja riittävät resurssit koettiin tarpeellisina toiminnan kehittämisessä. Ehdotukset toiminnan kehittämiseksi ovat hyvin toteutettavissa. Soveltuvin osin tiedon hyödyntäminen on mahdollista myös muissa ensihoitopalvelua järjestävissä organisaatioissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste