Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Luonnon Lumo : Opas luonnon hyödyntämiseen lasten toimintaterapiassa

Väisänen, Lauri (2016)

 
Avaa tiedosto
Vaisanen_Lauri.pdf (711.0Kt)
Lataukset: 


Väisänen, Lauri
Oulun ammattikorkeakoulu
2016
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016100614902
Tiivistelmä
Luonnon merkityksellisyyttä ja elvyttävyyttä on tutkittu paljon, mutta toimintaterapian ja luonnon yhteydestä on vielä vähän tietoa. Tämä luontoa ja toimintaterapiaa yhdistävä projektimuotoinen opinnäytetyö toteutettiin yhdessä Mimmin Terapia Oy:n kanssa. Tulostavoitteena oli kehittää toimintaterapeuteille opas, joka helpottaa luonnon hyödyntämistä toimintaterapeuttien käytännöntyössä lapsiasiakkaiden parissa.

Opas on sähköisessä muodossa ja on 12 -sivuinen. Oppaan lisäksi tehtiin erillinen 13 sivua sisältävä käyttöohje. Opas on pääasiallisesti tarkoitettu lasten toimintaterapiaan, mutta jatkokehityksenä oppaasta voidaan muokata eri ikäryhmille soveltuva versio.

Pääasiallisena teoriaperustana käytettiin Doris Piercen Toiminnan terapeuttisen voiman mallia. Opas sisältää kysymyksiä terapeutin ja asiakkaan vuorovaikutuksen tueksi terapiaintervention suunnitteluun ja asiakkaan mielenkiinnonkohteiden kartoittamiseen. Opas sisältää myös listan luontoa hyödyntävistä toimintavaihtoehdoista, joita Mimmin Terapia Oy:n resursseilla on mahdollista toteuttaa.

Laatukriteereinä oppaalla oli selkeys, asiakaslähtöisyys ja toimintakeskeisyys. Mimmin Terapia Oy:n toimintaterapeutit antoivat palautetta oppaan laatukriteerien saavuttamisesta. Palautteen perusteella opas oli helposti ymmärrettävä, mielenkiintoa herättävä ja terapeutille käytännöllinen työväline. Oppaan laatukriteerit toteutuivat arviointini mukaan hyvin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste