Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

HERÄTEHALLINTA-, VALVONTA- JA TIETOTURVALLISUUSRATKAISUT IT-PALVELUTUOTANNOSSA : Organisaation kyberturvallisuusratkaisut

Kettunen, Sami (2016)

 
Avaa tiedosto
kettunen_sami.pdf (1.271Mt)
Lataukset: 


Kettunen, Sami
Oulun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016112817884
Tiivistelmä
Opinnäytetyö ja siihen liittyvä kehittämistehtävä tehtiin Oulun kaupungin liikelaitokselle, joka muun muassa vastaa kaupungin IT-infrastruktuurin toiminnasta ja sen palveluista. Työn tavoitteena oli kehittää organisaation kykyä toimittaa entistä parempaa ja häiriöttömämpää palvelua, vastata nykyajan kohonneisiin tietoturvavaatimuksiin sekä lyhentää tieto- ja viestintäteknologian palveluiden häiriötilanteiden kestoa, tai ennakoivasti estää niiden tapahtumista ollenkaan.

Yhä suurempi osa tiedosta tallennetaan erilaisiin tietojärjestelmiin ja on elintärkeää sekä turvata tiedon luottamuksellisuus, että myös sen saatavuus ja eheys kaikissa tilanteissa. Oulun Tietotekniikan tuottamat tieto- ja viestintätekniikan palvelut ovat verrattain lyhyessä ajassa muuttuneet Oulun kaupungin ydintoimintojen kannalta yhä kriittisemmiksi tukipalveluiksi, joiden toimintahäiriöillä on toiminnallisesti ja taloudellisesti merkittävät vaikutukset.

Opinnäytetyön lähtökohtana oli kehittää häiriöhallintaa ja tietoturvaa hankkimalla ulkopuoliselta toimijalta kokonaisratkaisu, jonka avulla mainittuihin kehityskohtiin voidaan vastata. Hankinta toteutetaan julkisen tarjouskilpailun avulla. Hankintaa varten tilaajalla täytyy olla riittävästi tietoa hankittavasta tuotteesta ja itse hankintaprosesista, joten tämän opinnäytetyön tuloksena esitellään tietoperusta ja tarpeelliset prosessit hankinnan toteuttamiseksi. Itse kilpailutus tapahtuu projektimuotoisena, josta tämä opinnäytetyö kuvaa tarvittavia toimia projektin alkuvaiheessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste