Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Perhetyö Sijaiskoti Satuniemessä : Asiakkaana olevien tukiperheiden perhetyön kehittäminen

Kainulainen, Johanna (2016)

 
Avaa tiedosto
VALMIS OPPARI.pdf (564.7Kt)
Lataukset: 


Kainulainen, Johanna
Savonia-ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016121420305
Tiivistelmä
Tutkimuksen tarkoituksena oli kehittää Sijaiskoti Satuniemen tekemää perhetyötä asiakkaana olevien tukiperheiden kanssa. Sijaiskoti Satuniemi on tarjonnut tukiperhetoimintaa intensiivisemmin vuodesta 2012. Sitä ennen Sijaiskoti Satuniemellä on ollut satunnaisia tukiperheitä jo toiminnan alusta alkaen eli vuodesta 2000. Vuonna 2012 tukiperhei-den määrä kasvoi ja siitä asti perheiden määrä on lisääntynyt koko ajan, jonka takia asiakkaana olevien tukiperhei-den kanssa tehtävä perhetyö koettiin tärkeäksi päivittää ja kehittää paremmaksi toimintamalliksi.

Tutkimus on kvalitatiivinen eli laadullinen tutkimus. Tutkimuksessa on myös kehittämistyön piirteitä mukana. Tutki-muksen aineisto kerättiin asiakkaana olevilta tukiperheiltä teemahaastatteluilla. Tutkimuksessa selvitettiin millä taval-la asiakkaana olevat tukiperheet kokevat perhetyön, sen toteutuksen sekä yhteistyön sujuvuuden. Lisäksi heiltä ky-syttiin millä tavalla he mahdollisesti haluavat kehittää saamaansa perhetyötä. Aineisto analysoitiin sisällönanalyysime-netelmällä.

Tutkimus osoitti, että asiakkaana olevat tukiperheet olivat tyytyväisiä saamaansa perhetyöhön ja heidän kokemuk-sensa siitä olivat vain positiivisia. Jokainen tukiperhe koki, että yhteistyö on hyvää Sijaiskoti Satuniemen kanssa. Asi-akkaana olevilta tukiperheiltä tulleet kehittämisideat huomioitiin heti, kun perhetyötä ryhdyttiin kehittämään. Osana tutkimusta toteutettiin asiakkaana oleville tukiperheille ensimmäistä kertaa perhepäivä.

Tutkimuksen tuloksia voidaan hyödyntää suoraan Sijaiskoti Satuniemen tekemään perhetyöhön asiakkaana oleville tukiperheille, mutta myös huostaanotettujen lasten vanhemmille. Perhetyön kehittäminen oli ajankohtainen aihe koska yhteiskunta haluaa edistää tällä hetkellä ennaltäehkäisevään työhön ja huostaanottoja pyritään vähentämään. Tutki-muksella on saatu kehitetty Sijaiskoti Satuniemen perhetyötä intensiivisemmäksi ja perhekeskeisemmäksi työmalliksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste