Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Palkansaajasta itsensä työllistäjäksi : Naisyrittäjyyden näkökulmasta

Sirviö, Outi (2016)

 
Avaa tiedosto
SirvioOuti.pdf (766.2Kt)
Lataukset: 


Sirviö, Outi
Hämeen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016122021213
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena on palkansaajasta itsensä työllistäjäksi naisyrittäjyyden näkökulmasta. Työssä kuvaillaan yrittäjyyden sekä naisyrittäjyyden keskeisiä piirteitä. Työn tarkoituksena on tutkia naisyrittäjyyden näkökulmasta yrityksen perustamiseen liittyvää toimintaa, verkostoja sekä rahoitusmahdollisuuksia.

Työ on rajattu koskemaan naisyrittäjyyttä ja heidän mahdollisuuksiaan ja motiiveja työllistää itsensä oman yrityksen kautta. Suomessa on Naisyrittäjiä noin 80 000, joka on noin kolmannes kaikista yrittäjistä.

Tutkimustyön tavoitteena oli selvittää naisyrittäjien tyytyväisyyttä tekemäänsä valintaan siirtyä palkkatyöstä itsensä työllistäjiksi. Tutkimusmenetelmänä käytettiin kvalitatiivista eli laadullista tutkimusta. Tiedot kerättiin naisyrittäjiltä puolistrukturoiduilla haastatteluilla. Haastattelujen kautta haluttiin kuulla naisyrittäjien kokemuksia siitä, miten he aloittivat yrittäjinä, millaisia haasteita he ovat kokeneet yrittäjyydessä, kuinka tärkeitä verkostot ovat ja miten he kokevat eron nais- ja miesyrittäjien välillä.

Tutkimuksen teoriaosuudessa käsitellään yrittäjyyttä yleisesti sekä naisyrittäjyyttä tarkemmin, neuvontapalveluja, verkostoja sekä rahoitusvaihtoehtoja. Empiirisessä osiossa kolme naisyrittäjää kertovat omakohtaisia kokemuksiaan yrittäjyydestä. Tutkimusosion naisyrittäjät ovat toimineet yrittäjinä alle vuodesta kuuteen vuoteen.

Tutkimus osoitti, että naisyrittäjät ovat tyytyväisiä valitsemaansa tiehen. Palkkatyöhön ei kaipaa takaisin kukaan ellei taloudellinen tilanne niin pakota. Verkostojen tärkeys nousi esille. Toisaalta itsensä johtaminen ja itsestään huolehtiminen koettiin hankalaksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste