Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Turvapaikanhakijoihin kohdistuva vihapuhe - kansalaiset sosiaalisen median keskustelupalstoilla

Helppolainen, Janica (2016)

Avaa tiedosto
Helppolainen_Janica.pdf (360.1Kt)
Lataukset: 


Helppolainen, Janica
Tampereen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201702152437
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä lähtökohtana oli kiinnostus siihen, millaisia asenteita ja käsityksiä suomalaisilla on vuonna 2016 turvapaikanhakijoita kohtaan. Tutkimus toteutettiin tarkastelemalla internetin keskustelupalstoja, tarkemmin sanottuna Suomi24, Kaksplus ja Vauva.fi -keskustelupalstoja sekä Facebookin Rajat kiinni! -kansanliikkeessä esiintyviä julkaisuja. Työssä esitettyjä näkemyksiä ei voi yleistää kaikkiin suomalaisiin, koska tutkimuksessa tarkasteltiin vain nettikeskusteluja edellä mainituilla sivustoilla.

Aihetta tutkittiin sosiaalisen median kautta. Aineisto kerättiin internetin keskustelupalstoilta, koska maahanmuuttokeskustelusta ja maahanmuuttokriittisyydestä on tullut yksi pääpuheenaiheista vuonna 2016. Kirjallista materiaalia kerättiin kahden viikon ajan 1.5.2016–15.5.2016 Suomi24, Vauva.fi ja Kaksplus -sivustojen keskustelupalstoilta sekä Facebookin Rajat kiinni! -kansanliikkeen julkaisuista. Alkuperäisenä tavoitteena oli tutkia, millaista maahanmuuttokeskustelu on internetin keskustelupalstoilla. Tutkimuksen edetessä selvisi, että suomalaisten puhetapa keskustelupalstoilla on pääsääntöisesti negatiivista. Sen vuoksi tutkimusta rajattiin ja tarkasteltiin vain negatiivisia kirjoituksia.

Tutkimuksessa ei otettu kantaa siihen, miten yleistä negatiivinen puhe on, vaan tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää, millaista negatiivinen puhe on. Tutkimuksessa ei ollut tarkoituksena selvittää, miksi suomalaiset eivät hyväksy turvapaikanhakijoita, vaan aineistolla pyrittiin selvittämään keskustelijoiden omia käsityksiä omista asenteistaan ja ajatuksistaan. Tutkimuksessa kiinnostuksen kohteena oli kirjoittajan tapa kirjoittaa palstalle. Kerätty aineisto jaettiin viiteen kategoriaan: suomalaisten kulttuurin puolustajiin, rahakirstun vartijoihin, naisten turvaajiin, rasisteihin sekä vihaisiin. Kategoriat kuvasivat keskustelupalstoilla kirjoittavien ihmisten näkemyksiä palstoille kirjoitettuna, ei turvapaikanhakijoita.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste