Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Suunnittelun, hankinnan ja tuotannon synkronointi

Rauhala, Jukka (2017)

 
Avaa tiedosto
Rauhala_Jukka.pdf (966.7Kt)
Lataukset: 


Rauhala, Jukka
Oulun ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201704124695
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin Conlog Oy:n Oulun tehtaalle. Työssä kehitettiin suunnittelun, hankinnan ja tuotannon välistä synkronointia ja tiedonkulkua. Synkronoinnissa suurin painoarvo annettiin suunnittelun sisäisten prosessien yhdenmukaistamiselle ja kehittämiselle. Tämän pohjalta työstettiin hankinnan ja tuotannon synkronointia suunnitteluun.

Suunnittelun, hankinnan ja tuotannon synkronoinnin ja sisäisen tiedonkulun kehittämiskohteet kartoitettiin laatukäsikirjan ja sisäisen auditoinnin avulla. Yrityksen laatukirjassa olevia organisaatio- ja prosessikaavioita tutkimalla saatiin käsitys suunnittelun, tuotannon ja hankinnan prosessien nykytilasta, jonka pohjalta kehitettiin ja päivitettiin prosesseja synkronoinnin ja toimintatapojen parantamiseksi. Sisäisen auditoinnin toteuttamisella saatiin tietoa sisäisen tiedonkulun tämänhetkisestä tilanteesta ja sen kehityskohteista.

Auditoinnissa ilmi tulleet kehityskohteet voidaan jakaa kolmeen pääkohtaan. Ensimmäisenä kehityskohteena olivat yrityksen sisäisen viestinnän yhdenmukaistaminen ja sen dokumentoinnin parantaminen. Toisena kohteena olivat sisäisten prosessien ja työtehtävien tarkentaminen ja päivittäminen. Kolmantena oli suunnittelun ja tuotannon läpinäkyvyyden lisääminen seurannan helpottamiseksi.

Työn tuloksena suunnittelun, hankinnan ja tuotannon prosessien vaiheistuksia, työnkuvauksia, työntekijöiden rooleja ja vastuualueita päivitettiin ja kehitettiin yrityksen laatukäsikirjaan. Yrityksen prosesseihin käyttöönotettiin suunnittelun ja tuotannon karkea- ja hienosuunnittelu, joiden avulla suunnittelun, tuotannon ja hankinnan prosesseja saadaan yhä yhdenmukaisemmiksi, järjestelmällisemmiksi ja läpinäkyvimmiksi. Lisäksi kehitysehdotukseksi annettiin rinnakkaissuunnittelun hyödyntäminen ja kattavan tuotantosuunnitelman ja suunnittelutyön toteutussuunnitelman laatiminen. Tiedonkulun parantamiseksi yrityksessä otettiin käyttöön pikaviestisovellus ja ehdotettiin lesson learned -dokumentin käyttöönottoa riskien havaitsemiseksi ja jatkuvan oppimisen edistämiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste