Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Logististen prosessien kuvaaminen ja kehittäminen Oy Aga Ab:ssä

Lappalainen, Jarkko (2010)

 
Avaa tiedosto
29032010.pdf (547.0Kt)
Lataukset: 


Lappalainen, Jarkko
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201004216668
Tiivistelmä
Tämä insinöörityö tehtiin Oy Aga Ab:lle, joka valmistaa ja markkinoi teollisuus- ja erikoiskaasuja sekä niihin liittyvää tekniikkaa ja palveluita. Työn tarkoituksena on ollut Agan logistiikan prosessien kuvaaminen ja kehittäminen. Kuvaamisen avulla prosessien sisältämistä toiminnoista sekä prosessien tarkoituksesta saadaan selkeä käsitys. Ennen kuin prosesseja voidaan kehittää, on selvitettävä, mitkä tekijät tuovat ongelmia prosesseihin. Siksi tutkimuksessa on aluksi selvitetty prosesseihin liittyviä ongelmia ja ongelmia analysoimalla on pyritty etsimään ratkaisuja prosessien kehittämiseen.

Pohjatieto Agan prosessien kulusta saatiin perehtymällä jo valmiina oleviin dokumentteihin Agan logistiikan prosesseista. Tämän jälkeen lisätietoa prosessien kulusta ja prosesseihin liittyvistä ongelmista selvitettiin haastattelujen avulla.

Työn teoriaosassa on käyty läpi logistiikan keskeisimpiä osa-alueita kuten varastointi ja kuljetukset. Logistiikan suunnittelussa pyritään huomioimaan yrityksen tarpeet ja resurssit, joiden pohjalta logistiikkaa voidaan alkaa kehittää. Logistiikan toimintatavat riippuvat siitä, mitä arvoja yritys pitää tärkeänä ja pyrkii siten saavuttamaan. Myös asiakkaiden vaatimukset vaikuttavat logistiikan toimintoihin.

Prosesseilla tarkoitetaan loogisesti toisiinsa liittyviä toimintojen joukkoa sekä toimintojen toteuttamiseen tarvittavia resursseja, joiden avulla saadaan aikaan asetettujen tavoitteiden mukaiset toiminnan tulokset. Työssä on esitelty menetelmiä, joiden avulla prosesseja voidaan kehittää. Kehittämisen kannalta tärkeää on, että saavutettuja tuloksia voidaan myös mitata. Tämän takia on luotava mittaristo, jonka avulla kehitystä voidaan mitata.

Aga halusi pitää prosessiensa toiminnan salaisena tietona, joten tutkimuksessa on voitu julkaista prosessien kuvaamista ja kehittämistä ainoastaan yleisellä tasolla. Tutkimuksen liitteenä on salassa pidettävä osuus, jossa Agan prosesseja on kuvattu ja prosessien kehittämistä tutkittu. Työn tuloksina olivat ratkaisuehdotukset, joiden avulla prosesseihin liittyviä ongelmia saadaan poistettua.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste