Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tuotekohtaisten suunnitteluohjeiden ja valmistusmahdollisuuksien päivitys

Soininen, Vilho (2017)

Avaa tiedosto
Soininen_Vilho.pdf (801.8Kt)
Lataukset: 


Soininen, Vilho
Savonia-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201705219243
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli päivittää Aikawa Fiber Technologies Oy:n Varkauden tehtaan suunnitteluohjeistus ja laatia uusi taulukkopohjainen käyttöliittymä konekannan valmistusmahdollisuuksista. Kehitysprojektilla pyrittiin helpottamaan ja nopeuttamaan tiedonhakua sekä tiedon vaivattomaan päivitettävyyteen. Tavoitteena oli laatia suunnitteluohjeistus jokaiselle tuoteryhmälle ja uudistaa vanha tuotannonkehitysjärjestelmä taulukko-muotoiseksi konekannan valmistusmahdollisuuksien osalta.

Opinnäytetyö oli jatkoa yrityksen aikaisemmin toteuttamalle organisaation Lean-kehitysprojektille. Työssä tutustuttiin lean-toimintastrategiaan. Yrityksen henkilöstöltä kerättiin mielipiteitä ja toiveita, joiden pohjalta aloitettiin laatimaan suunnitteluohjeistusta ja valmistusmahdollisuudet-taulukkoa. Työssä käytettiin Microsoft Word- ja Excel-ohjelmia.

Työn tuloksena saatiin yhden tuoteryhmän suunnitteluohjeistus ja taulukko-muotoinen esitys konekannan valmistusmahdollisuuksista. Suunnitteluohjeistuksen rakenne laadittiin siten, että sitä voidaan jatkossa hyödyntää muiden tuoteryhmien suunnitteluohjeistukseen. Valmistusmahdollisuudet-taulukon käyttöliittymästä saatiin kevyt ja helppokäyttöinen esitys. Sekä suunnitteluohjeistus, että valmistusmahdollisuudet-taulukko otettiin koekäyttöön yrityksessä ja niitä kehitetään tarpeen mukaisesti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste