Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Opitaan Yhdessä : Maahanmuuttajataustaisten vertaisohjaajien tukeminen ja ohjaus Hämeen Setlementissä

Blomqvist, Eeva-Stiina (2017)

 
Avaa tiedosto
Blomqvist_Eeva-Stiina.pdf (871.6Kt)
Lataukset: 


Blomqvist, Eeva-Stiina
Hämeen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017060812948
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia minkälaista lisäkoulutusta maahanmuuttajataustaiset vertaisohjaajat kaipaavat työnsä tueksi ja minkälaisia haasteita ja onnistumisia vertaisohjaajat kokivat ryhmiä ohjatessaan. Opinnäytetyön tavoitteena oli myös kehittää vertaistoimintaa Hämeen Setlementissä, joka oli työn toimeksiantaja. Aiheenvalinta selkiintyi Suomen Pakolaisavun Kasvokkain -toiminnan järjestäessä vertaisohjaajakoulutuksen Hämeen Setlementissä.

Teoreettinen viitekehys pohjautuu Suomen Pakolaisavun materiaaleihin, Setlementti-julkaisuihin sekä Väestöliiton toimittamiin julkaisuihin. Opinnäytetyö oli laadullinen tutkimus. Aineistonkeruumenetelminä käytettiin havainnointia, haastattelua ja kyselyä. Tutkimusta tehtiin etnografisesta näkökulmasta, koska opinnäytetyön tekijä oli tiiviisti mukana prosessissa tutkimuksen avainhenkilöiden kanssa aina ensimmäisestä koulutuksesta vertaisryhmien ohjaamiseen ja loppuarviointiin.

Tutkimustuloksista ilmenee, että vertaisohjaajat kokivat olleensa hyödyksi, tuottaneensa iloa muille ja saaneensa hyvää kokemusta. Vaikeinta oli työsuhteeseen liittyvien käytännön asioiden hoitaminen Kelan ja verotoimiston kanssa sekä osallistujien tavoittaminen tai neuvottomuus vaikeissa tilanteissa. Lisäkoulutusta he kaipaavat mm. toiminnallisten menetelmien käyttämisessä, lomakkeiden täyttämisessä, työn hakuun liittyvissä asioissa sekä tietoa siitä, miten toimia vaikeissa tilanteissa ryhmää ohjatessa.

Vertaistoiminta nähdään Hämeen Setlementissä hyvänä tukena kotoutumisessa ja sen vaikutukset ovat positiivisia sekä vertaisryhmiin osallistuville, vertaisohjaajille ja kotouttamistyötä tekeville.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste