Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

CFT-liittopilarin betonointiohje

Matilainen, Jarkko (2017)

Avaa tiedosto
CFT-liitopilarin betonointiohje.pdf (3.133Mt)
Lataukset: 


Matilainen, Jarkko
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017060712777
Tiivistelmä
Insinöörityön tavoite oli tutkia CFT-liittopilarin valamista ja päivittää Sweco Rakennetekniikka Oy:lle liittorakenteiden toteutuseritelmä liittopilarien osalta. Työn keskeinen päämäärä oli selventää ja yksilöidä seikkoja, joilla voidaan vaikuttaa CFT-liittopilarin onnistuneeseen betonointiin. Insinöörityön tavoitteena oli myös jäsennellä selkeästi nämä valamiseen vaikutta-vat asiat ja koota niistä ohje rakennustyötä valvovan henkilön avuksi.

Insinöörityön toteuttaminen aloitettiin tutkimusongelman täsmentämisellä ja kirjallisen lähdemateriaalin keräämisellä. Asiasta oli kotimaassa heikosti saatavilla tietoa, joten lähdemateriaalin hankinnassa on turvauduttu suurelta osin ulkomaisiin tutkimuksiin ja tiedeartikkeleihin sekä kotimaisten asiantuntijoiden haastatteluihin ja havaintoihin rakennustyömaalla. Työssä on käytetty runsaasti kuvitusta erilaisten asioiden ja ongelmien havainnollistamiseksi. Insinöörityö tehtiin valvovan rakennesuunnittelijan näkökulmasta, ja työn painopiste onkin laadunvalvonnassa ja CFT-liittopilarivalun toteutettavuudessa.

Insinöörityön tuloksena saatiin koottua CFT-liittopilarin betonointiin vaikuttavia seikkoja ja niihin liittyviä riskejä. Kerätyn tiedon perusteella työn liitteeksi laadittiin työmaalle tarkoitettu tarkistuslista betonointia varten. Tarkistuslistan tavoitteena on minimoida työmaalla esiintyvät valutyöhön liittyvät riskit. CFT-liittopilarin betonointi on kuitenkin monen tekijän summa ja sen onnistumiseen tai epäonnistumiseen voidaan vaikuttaa monessa vaiheessa. Valun onnistumiseen vaikuttavat jo suunnittelussa tehdyt valinnat sekä betonin koostumus, laadunvalvonta ja pumppaustekniikka. Työn lopputuloksena määriteltiin myös näihin tekijöihin liittyvät riskit ja esitettiin ehdotuksia jatkokehitystoimenpiteiksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste