Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Hartsivaletun korkkaustyökalun tuotekehitysprosessi

Gumenius, Sebastian (2017)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Gumenius_Sebastian.pdf (2.108Mt)
Lataukset: 


Gumenius, Sebastian
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017112618233
Tiivistelmä
Tässä insinöörityössä tutkittiin hartsivalamista ja valmistettiin Intelin prosessoreiden lämmönlevittäjän irrotukseen työkalu, jota kutsutaan korkkaustyökaluksi. Korkatut prosessorit saadaan viileämmäksi, mikä mahdollistaa suorituskyvyn parantamisen.

Korkkaustyökalun tuotekehitys aloitettiin suunnitteluvaiheesta ja lopetettiin tuotannon ylösajoon. Tuotekehityksen eri vaiheissa keskityttiin erityisesti siihen, mitä asioita on tärkeä ottaa huomioon juuri käytettäessä valuhartseja.

Työn teoriaosuudessa käydään läpi valamismenetelmiä, valumateriaalien ominaisuuksia ja muottien suunnittelua, jotka ovat tärkeitä tekijöitä laadukkaiden valuosien valmistuksessa. Tutustuessa aiheeseen nähtiin, että opittuaan perustiedot pystyvät niin harrastajat kuin ammattilaiset valmistamaan 3-ulotteisia osia hartsivaluilla ilman suurempia laiteinvestointeja.

Konseptien kehitysvaiheessa korkkaustyökalun toimintamekanismi jaettiin useaan osatoimintoon, joihin etsittiin ratkaisuja prototyypeillä ja 3D-malleilla. Prototyyppien valmistuksessa hyödynnettiin FDM-tekniikalla toimivaa 3D-tulostinta ja CNC-jyrsintä.

Lopputuloksena saatiin Intelin prosessoreihin toimiva ja turvallinen korkkaustyökalu, joka valmistettiin silikonimuotteihin valetusta polyuretaanista. Kehittämismahdollisuuksia nähtiin muottien käyttöiän parantamisessa tutkimalla tarkemmin erilaisia valu- ja irrotusaineita.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste