Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pumpputasoitelattiatöiden suunnittelu työmaalla ja kustannuslaskennassa

Hänninen, Petro (2017)

Avaa tiedosto
Hanninen_Petro.pdf (2.265Mt)
Lataukset: 


Hänninen, Petro
Savonia-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017112918788
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä oli tavoitteena selvittää lattioiden pumpputasoitus-työvaiheeseen kuluva aika, kustannukset sekä selostaa työvaiheet ja laadulliset kriteerit. Tavoitteena oli myös selvittää työvaiheen työturvallisuuteen sekä ympäristöön liittyvät asiat. Lisäksi työssä vertailtiin eri valmistajien tasoitteiden teknisiä ominaisuuksia. Yksi työn tavoitteista oli tehdä toimintamalli sekä tehtäväsuunnitelmapohja lattioiden pumpputasoitukselle.

Työn tiedonhakumenetelminä käytettiin kesällä 2017 kerättyä tietoa, jota saatiin valvomalla sekä suunnittelemalla työvaihetta. Työvaihetta valvottiin seuraamalla työhön kuluvaa aikaa sekä valvomalla työn laadullista toteutu-mista ja seuraamalla materiaalien menekkejä. Niiden lisäksi tietoa etsittiin sekä materiaalivalmistajien sivuilta, että RT- ja RATU-kortistoista. Lisäksi tietoa kustannuksista saatiin NCC:n järjestelmistä.

Opinnäytetyön tuloksena saatiin toimintamalli lattioiden pumpputasoitus-työvaiheelle sekä tietoa tulevien kohteiden kustannuslaskentaan. Työstä saadut aikataululliset tulokset sekä tehtäväsuunnitelmapohja helpottavat jatkossa työvaiheen suunnittelua työmaalla. Valmistelevien töiden ja pumppauksen lasketut kustannukset auttavat työvaiheen suunnittelua kustannuslaskennan osalta. Lisäksi työstä saatiin myös tietoa, mitä tarvitaan, että päästään laadullisesti haluttuun lopputulokseen ja mitä tulee huomioida eri työvaiheissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste