Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kipsijäljennöksen avulla valmistettujen ja 3D-tulostettujen tukipohjallisprosessien vertailu

Salovaara, Antti; Rogdakis, Konstantinos (2017)

 
Avaa tiedosto
salovaara_antti.pdf (3.445Mt)
Lataukset: 


Salovaara, Antti
Rogdakis, Konstantinos
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017120119237
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli vertailla kipsijäljennöksen avulla valmistettujen tukipohjallisten sekä CAD/CAM-mallinnuksen avulla valmistettujen 3D-tulostettujen tukipohjallisten eroja ajan, kustannusten sekä vahvuuksien ja heikkouksien suhteen.

Opinnäytetyön tutkimuksellinen lähestymistapa oli sekä laadullinen, että määrällinen. Tutkimuksen teoreettinen osuus kerättiin aiheeseen liittyvien julkaisujen ja tutkimusten kirjallisuudesta sekä sähköisistä tietokannoista. Ajan, kustannusten sekä vahvuuksien ja heikkouksien suhteen aineistot kerättiin lomakkeisiin. Käytännössä aikaa mitattiin sekuntikellon avulla, kustannukset kerättiin yhteistyöyritykseltä sekä sähköisistä tietolähteistä. Vahvuudet ja heikkoudet arvioitiin opinnäytetyön tekijöiden puolesta tukipohjallisprosessin osa-alueiden mukaan.

Saadut tulokset ajan suhteen olivat, että kipsijäljennöksen avulla valmistetut tukipohjalliset olivat huomattavasti nopeammat valmistaa. CAD/CAM-mallinnuksen avulla valmistetuissa tukipohjallisissa kuitenkin jalkaterapeutin työmäärä on huomattavasti vähemmän aikaa vievää, koska tukipohjallisten tulostusvaiheessa jalkaterapeutin ei tarvitse itse olla paikalla. Suurin osa CAD/CAM-mallinnuksen avulla valmistettujen tukipohjallisten ajasta kului niiden 3D-tulostamiseen. Kustannusten suhteen oli huomattava ero kipsijäljennöksen avulla valmistettujen tukipohjallisten hyväksi.  

Tutkimusten ja kerätyn aineiston perusteella kipsijäljennöksen avulla valmistettujen tukipohjallisten valmistaminen on nopeampaa ja myös laitekustannukset ovat pienemmät. Vahvuuksia ja heikkouksia arvioitaessa todetaan, että CAD/CAM-mallinnuksen avulla valmistetut tukipohjalliset ovat yksinkertaisempi toteuttaa, sekä kyseisessä toteutuksessa työmäärä jalkaterapeutille on pienempi.

CAD/CAM-mallinnuksen avulla valmistettujen tukipohjallisten valmistuksessa on runsaasti enemmän mahdollisuuksia suunnitteluun ja muotoiluun, mutta 3D-tulostamiseen käytettävää aikaa tulisi saada huomattavasti pienemmäksi, että siitä tulisi jalkaterapeutin näkökulmasta kannattavaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste