Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Sairaanhoitajien näytteenotto-osaaminen : Akuutti liikkuvan sairaanhoidon yksikkö -pilotti

Nevalainen, Anne (2017)

Avaa tiedosto
Nevalainen_Anne.pdf (608.5Kt)
Lataukset: 


Nevalainen, Anne
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2017
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201801131279
Tiivistelmä
Kainua-hankkeessa Kainuuseen rakennetaan uutta keskussairaalaa ja uudistetaan toimintatapoja sosiaali- ja terveydenhuollossa. Akuutti liikkuvan sairaanhoidon yksikkö – Aliisa-pilotti aloitti kotisairaalatoiminnan Suomussalmen terveyskeskussairaalan yhteydessä elokuussa 2017 ja sen tavoitteena on kehittää uudenlaisia kotiin vietäviä palveluja vähennettyjen laitospaikkojen tilalle. Ohjasin Aliisan sairaanhoitajia näytteenottoon ennen pilotin alkamista. Opinnäytetyöni tarkoitus oli selvittää sairaanhoitajien näytteenotto-osaamista. Tutkimuskysymykset olivat: onko perehdytys laboratorion taholta sairaanhoitajien mielestä riittävää, millaisia verinäytteitä kotisairaalassa otetaan, mitä laboratoriotutkimuksia kotisairaalan potilaista pyydetään ja millaisia haasteita on kotisairaalan näytteenotossa. Tavoitteena oli tuottaa perehdytysrunko sairaanhoitajien näytteenotto-osaamisen kehittämiseksi kotisairaalassa.

Kartoitin sairaanhoitajien kokemuksia saamastaan ohjauksesta ja kotisairaalan näytteenoton haasteista laatimallani kysymyslomakkeella, jonka kysymyksiin vastasi viisi Aliisassa työskentelevää sairaanhoitajaa. Sairaanhoitajat kokosivat tiedonkeruulomakkeelle lokakuussa 2017 ottamiensa laskimo- ja ihopistosnäytteiden sekä tekemiensä vieritestien määrän, lisäksi pyysin Aliisan laboratoriotutkimuspyynnöt NordLab Kajaanin laboratorion tietokannasta.

Vastausten mukaan sairaanhoitajat ovat tyytyväisiä saamaansa ohjaukseen. Sen perusteella ohjauksen on jatkossakin hyvä sisältää yleistä opastusta laskimoverinäytteenottoon, NordLabin näytteenottokäytäntöihin sekä sähköisen tutkimusohjekirjan ja verinäyteputkikartan käyttöön. Preanalytiikan laadun merkityksestä ja poikkeamista on tärkeää kertoa perustellen. Vastausten perusteella ohjausta tarvitaan lisäksi avo- ja ihopistosnäytteenotosta, vieritestilaitteen käytöstä sekä otettavien näyteputkien määrästä. Opinnäytetyön liitteeksi tuottamaani perehdytysrunkoa voidaan käyttää näytteenoton ohjauksen tukena Aliisa-toiminnan laajetessa. Muun terveydenhuollon henkilöstön tekemä näytteenotto lisääntyy tulevaisuudessa, kun potilaille tarjotaan palveluja yhä enemmän kotona. Laboratorion henkilöstön on hyvä tehdä yhteistyötä hoitoyksiköiden kanssa ja järjestää ohjauksen lisäksi esimerkiksi osastotunteja sovituista teemoista tiedon lisäämiseksi ja päivittämiseksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste