Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Seksuaaliterveysopetus : Laihian yläkoulun yhdeksäsluokkalaisille

Niemelä, Tanja (2018)

Avaa tiedosto
Niemela_Tanja.pdf (1023.Kt)
Lataukset: 


Niemelä, Tanja
Vaasan ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201802252772
Tiivistelmä
Tämä toiminnallinen opinnäytetyö oli osa projektia, jonka tarkoituksena oli toteuttaa Laihian yläkoululla terveysopetusta terveyspäivän muodossa yläkoulun oppilaille marraskuussa 2017. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli toteuttaa seksuaaliterveysopetusta yläkoulun yhdeksäsluokkalaisille.
Opinnäytetyön teoreettisessa viitekehyksessä on tarkasteltu nuoren seksuaaliterveyttä ja seksuaaliterveyden edistämistä opetuksen avulla. Teoreettista viitekehystä varten tietoa haettiin Medic- ja Cinahl-tietokannoista, ajankohtaisista tutkimuksista ja muusta alan kirjallisuudesta.
Opinnäytetyön toiminnallinen osuus, seksuaaliterveysopetus Laihian yläkoulun 9. luokan kahdelle rinnakkaisluokalle, toteutettiin 28.11.2017 osana yläkoululla järjestettyä terveyspäivää. Oppilaiden seksuaaliterveystietoutta kartoitettiin alku- ja loppukyselyillä, jotka olivat kysymysten osalta identtiset. Kyselyt sisälsivät 11 kysymystä koskien seksuaaliterveyttä. Loppukysely sisälsi kysymyksien lisäksi palauteosion. Opetustapahtuma sisälsi luento-osuuden seuraavista aiheista: seksuaalisuus ja seksuaaliterveys, seksuaalisuuden kehittyminen ja valmius seksiin, seksuaalioikeudet, sukupuolitaudit, raskauden ehkäisy ja raskauden keskeytys. Luento-osuuksien lisäksi oppitunnin lopussa katsottiin ohjevideo kondomin asettamisesta ja harjoiteltiin kondomin asettamista kondomien ja banaanien avulla. Jokainen oppilas sai halutessaan tunnin päätyttyä mukaansa yhden kondomin.
Kyselyiden tuloksia verrattaessa voidaan arvioida tapahtuneen muutosta pääosin positiiviseen suuntaan. Tuloksissa oli nähtävissä yhdeksäsluokkalaisten tietojen lisääntyminen. Kyselyiden perusteella voidaan arvioida opetustapahtuman onnistuneen. Kaikki osallistuivat toiminnalliseen osuuteen ja harjoittelivat kondomin asettamista yhtä oppilasta lukuun ottamatta. Kyselylomakkeella kerätty palaute oppilailta oli positiivista. Opetustapahtuman aikaansaaman, lopullisen vaikutuksen nuorten seksuaaliterveysosaamiseen voidaan arvioida heijastuvan myöhemmin nuorten toiminnassa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste