Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Automaattisen kannenpainajakuljettimen suunnittelu

Joona, Jonne (2018)

 
Avaa tiedosto
Joona_Jonne.pdf (3.495Mt)
Lataukset: 


Joona, Jonne
Oulun ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201803012933
Tiivistelmä
Automaattisen kannenpainajakuljettimen suunnittelu opinnäytetyö tehtiin Koneikko Oy:lle. Tavoitteena oli valmistaa toimiva ja turvallinen automaattinen kannenpainajakuljetin. Laitteiston tarkoituksena oli helpottaa operaattorien toimintaa kansien kiinnipainamisessa. Laitteen tuli olla säädettävissä erikokoisille sangoille ja piti täyttää CE-merkintään vaadittavat EU-direktiivien vaatimukset. Toisena tavoitteena oli vahvistaa suunnittelutaitoja, teorian soveltamista sekä komponenttien ja alan yritysten tuntemusta.

Kannenpainajakuljettimen tuli olla automaattinen ja sen suunnittelu aloitettiin tutustumalla erilaisiin kuljetin ja kannenpainamis ratkaisuihin ja olemassa oleviin piirustuksiin. Suunnittelun mallinnusosa ja piirustukset toteutettiin SolidWorksilla. Laitteisto jaettiin kahteen pääkokoonpanoon, kannenpainajaan ja kuljettimeen, jotka suunniteltiin erikseen ja liitettiin lopuksi toisiinsa. Lisäksi laitekokonaisuuteen suunniteltiin myös tuotteen jatkokuljetin. Valmiiden mallien osat tilattiin alihankintana tai valmistettiin Koneikko Oy:lla. Valmis laitteisto koeajettiin ja toimitettiin tilaajalle.

Opinnäytetyön tuloksia olivat kannenpainajakuljettimen kokoonpanojen 3D-mallit, valmistettavien osien 2D-piirrustukset, vaatimustenmukaisuusvakuutus, käyttöohjeet, riskienarviointilomake, sähkökuvat sekä automaattinen kannenpainajakuljetin. Molemmat työn tavoitteet toteutuivat odotettua paremmin. Laitteiston tilaaja oli tyytyväinen lopputulokseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste