Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Aliurakan johtaminen korjausrakennushankkeessa

Soini, Totti (2018)

 
Avaa tiedosto
Soini_Totti.pdf (2.163Mt)
Lataukset: 


Soini, Totti
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201803283935
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä selvitettiin aliurakan johtamiseen liittyviä ongelmia korjausrakentamisessa. Ongelmana on yleisesti, että aliurakan hankinta ja tuotanto eivät kohtaa. Halutaan hankkia jotain tiettyä, mutta se ei siirry tuotantoon. Toisin sanoen, pyydetään tarjous huonoilla lähtötiedoilla, hätäisesti tehdyllä tarjouspyynnöllä, tarjous saattaa olla tarjouspyynnön mukainen, kuitenkin niin ettei aliurakoitsija tiedä mitä on tarjonnut. Urakkaneuvottelussa pyörretään tarjouspyynnön ehtoja ja saadaan sopimus mikä ei välttämättä palvele tuotantoa.

Tuotannon ongelmat ovat epämääräiset sopimukset, riidat aliurakoitsijoiden kanssa ja osaamattomuus ohjata ja johtaa aliurakkaa sovittuun suuntaan. Tuotanto ei myöskään vaadi aliurakoitsijoilta yleisten sopimusehtojen mukaista toimintatapaa, vaikka heillä olisi siihen oikeus ja velvollisuus.

Tavoite oli tuoda yhteen aliurakan johtamisen keskeisimmät työkalut tähän raporttiin. Lisäksi tarkoitus oli selventää aliurakkaprosessin osapuolten tehtäviä, vastuita ja vaikutuksia. Tutkimuksessa luotiin yksinkertainen prosessikaavio jota tukee tämä raportti. Tutkimus tehtiin kirjallisuustutkimuksena ja suoritettiin rakennusalan toimihenkilöille haastatteluja. Haastattelut tukivat tutkijan näkemystä ongelman laajuudesta rakennusalalla.

Tutkimuksen tuloksena saatiin, että ongelmana ei ole johtamisen työkalujen puute. Ongelmana on, että rakennuttajan ja päätoteuttajan välille on syntynyt vuosikymmenten ajan tietyt toimintatavat ja niitä pyritään käyttämään sellaisenaan aliurakoitsijoiden kanssa. Aliurakoitsijoiden työnjohdolla ei pääsääntöisesti ole tarpeeksi laajaa käsitystä rakennusalan sopimustekniikoista, vastuista, velvollisuuksista ja oikeuksista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste