Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuusamo Hirsitalot Oy:n asiakastyytyväisyystutkimus ja sen hyödyntämi-nen markkinoinnissa

Korpela, Joni (2018)

Avaa tiedosto
Korpela_Joni.pdf (356.7Kt)
Lataukset: 


Korpela, Joni
Oulun ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201804064196
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoitus on Kuusamo Hirsitalot Oy:n asiakastyytyväisyyden selvittäminen.
Työn tavoitteena on selvittää asiakkaiden tyytyväisyyttä tuotteeseen sekä lisäksi koko ostopro-sessiin ja asiakaskokemukseen. Näitä asioita selvittämällä saadaan kuvaa tämänhetkisestä toi-minnan tasosta. Työssä on kaksi pääosaa: tietoperusta sekä tutkimusosio.

Tavoitteisiin pääsemiseksi oli ensin perehdyttävä ostokäyttäytymistä ja ostoprosessia käsittele-vään teoriaan. Nämä muodostivat tietoperustan aiemman opitun lisäksi. Tämän teorian osaami-nen oli tärkeää teemahaastattelumuotoista asiakastyytyväisyystutkimusta suunniteltaessa, jotta asiakkailta osattaisiin kysyä oikeita asioita. Näin heidän asiakaskokemuksistaan saataisiin tar-peeksi oleellista tietoa.

Tutkimuksesta saatiin paljon tietoa. Ne olivat sisällöltään sekä vahvistusta jo tiedossa olleille olettamuksille, että myös uutta tietoa. Haastateltavat olivat hyvin avoimia puhumaan kokemuk-sistaan. Vastaukset osoittivat, että asiakkaat ovat pääosin tyytyväisiä, mutta myös sen, että on myös asioita, joita voidaan tehdä paremmin.

Saatujen tietojen perusteella voitiin myös tehdä johtopäätöksiä sekä kehitysehdotuksia. Kehitys-ehdotukset liittyivät suurilta osin sosiaalisen median kanavien hyödyntämiseen. Yksi ehdotus liittyy myös jatkuvaan asiakastyytyväisyyden seurantaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste