Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Isoverstaan Henkilöstökoulutus-palvelun kehittäminen

Tolvanen, Harri (2018)

 
Avaa tiedosto
Tolvanen_Harri.pdf (2.380Mt)
Lataukset: 


Tolvanen, Harri
Savonia-ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201805087191
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena oli Isoverstaan Henkilöstökoulutus-palvelun kehittäminen. Keskeisin aihe oli koulutuskalenteri-sovelluksen uudelleen rakentaminen. Henkilöstökoulutus-palvelukokonaisuutta kehitettiin luomalla yhteinen toimintamalli koko Isoverstas-kehittäjäyhteisön käyttöön. Lopuksi opinnäytetyössä perehdyttiin hiljaiseen tietoon.

Sovelluksen uusimisessa tuli huomioida palvelun käyttäjät, sidosryhmät, sovelluksen toiminnat, tietosuoja ja tekniikat, joilla web-sovellus rakennettiin. Uutta sovellusta suunnitellessa huomioitiin Isoverstaan edellisissä koulutushankkeissa tulleet kehittämistarpeet ja vanhan järjestelmän koulutuspalautteet.

Toimintamallin luomisessa hyödynnettiin prosessiajattelun teorioita. Toimintamallista tehtiin pienimuotoinen web-sovellus, joka lisättiin Isoverstaan verkkosivustolle. Toimintamallin tekemiseen osallistettiin koko Isoverstaan tiimi.

Hiljaisen tiedon osassa syvennyin omaan työtehtävääni ja pyrin tuomaan esille hiljaista tietoa mentoroinnin ja oman osaamisen näkökulmasta. Järjestimme kollegani kanssa yhteistä aikaa ja kävimme yhdessä käytännössä läpi asioita, joita kuvasin tähän opinnäytetyöhön. Hiljainen tieto siirtyi tehokkaasti kollegalleni käytännön asioita yhdessä tekemällä.

Opinnäytetyölle luotiin projektisuunnitelma ja asetetut tavoitteet toteutuivat. Sovelluksen on todettu toimivan ja siihen on tehty muutamia uusia lisäyksiä. Henkilöstökoulutus-palvelua saatiin kokonaisuudessaan kehitettyä odotusten mukaisesti ja sillä on hyvät edellytykset jatkokehittämiselle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste