Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Miten sitä työtä löytyy? : Askel-Asiakaspalvelupisteen työnhakija-asiakkaiden kokemuksia työhallinnon sähköisistä asiointipalveluista

Ahola, Sisko (2008)

Avaa tiedosto
ahola_sisko.pdf (347.9Kt)
Lataukset: 


Ahola, Sisko
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2008
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200812224585
Tiivistelmä
Opinnäytetyön kuvaus: Opinnäytetyö on jatkoa Kemi-Tornion Ammattikorkeakoulun sosiaalialan koulutusyksikön työvoimaneuvojien PD –koulutusohjelman opinnäytetyöhön Sähköisten palvelujen markkinoinnin kehittäminen Koillismaan työvoimatoimistossa. Sähköisten palvelujen kehittämisellä vastataan toimintaympäristön muutoksiin ja palvelutoiminnan kehittämishaasteisiin. Käyttäjäryhmien tunteminen on avain oikeantyyppisten uuden median palveluiden rakentamiseen. Kuusamossa on aloittanut Asiakaspalvelupiste Askel ”palvelukeskustyyppisen” toiminnan 1.2.2008 alkaen. Tässä opinnäytetyössäni selvitän Askeleen asiakkaiden kokemuksia työhallinnon sähköisistä asiointipalveluista.

Teoreettinen ja käsitteellinen esittely: Viitekehyksenä käytän tietoyhteiskuntaa ja työhallinnon palvelurakenteen muutosta. Tutustun verkkopalveluita ja sähköistä asiointia koskevaan lainsäädäntöön ja tutkimuksiin. Lisäksi saan tietoa työhallinnon internet-sivuilta ja erilaisista julkaisuista.

Metodologinen esittely: Teen kvalitatiivisen eli laadullisen tutkimuksen sivun mittaisella kysely/haastattelulomakkeella. Kohderyhmänä on kahdeksan (8) Asiakaspalvelupiste Askeleen asiakasta. Lisäksi teen ryhmäkyselyn kuntouttavassa työtoiminnassa oleville 14 henkilölle. Haastatteluaineiston analysoin teemoittain. Pääteemoja ovat sähköisten palvelujen tunnettavuus, osaaminen ja motivaatio.

Keskeiset tutkimustulokset: Olemassa olevat sähköiset asiointipalvelut riittävät toistaiseksi. Avoimille työmarkkinoille työllistyminen vaatii asiakkaalta työkykyisyyttä, omaa motivaatiota ja aktiivisuutta hakea töitä. Ei riitä, että asiakas motivoidaan sähköisten palvelujen käyttäjäksi, ellei hän ole työmarkkinoiden käytettävissä.

Johtopäätökset: Tutkimus osoitti, että Askeleen asiakkaille ovat työ- ja työvoimakoulu¬tuspaikkojen haku- ja selailupalvelut tuttuja ja niitä käytetään. Palvelukeskusasiakkaat tarvitsevat työllistyäkseen syvempiä palveluja ja heidän kohdallaan palveluohjauksen tarve on suuri. Tietoyhteiskunta ei ole uhka vaan mahdollisuus palvelukeskusasiakkaille, kun työhön lähdön henkilökohtaiset esteet poistetaan ensin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste