Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ryhmälähetyssovellukset Metropolian laboratorioympärössä

Laaksonen, Joni (2010)

 
Avaa tiedosto
Ryhmalahetyssovellukset Metropolian laboratorioymparossa.pdf (2.457Mt)
Lataukset: 


Laaksonen, Joni
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2010
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005189699
Tiivistelmä
Tässä insinöörityössä käytiin läpi asioita joihin ryhmälähetysliikenne perustuu ja miten siitä voidaan tehdä sovelluksia koulun laboratorioympäristöön.

Teoriaosassa käytiin läpi ryhmälähetyssovelluksiin tarvittavat protokollat ja tekniikat. Myös tutustuttiin osa-alueihin, joissa käy ilmi ryhmälähetyksen idea, hyöty ja mahdolliset käytännönsovellukset. Työssä keskityttiin pitkälti multimediaan, videoon ja äänen suoratoistoon ja tutkittiin teoreettisesti kyseisten sovelluksien mahdollisuuksista.

Käytännön osuudessa mietitään, miten esimerkkiverkkojen kautta päästään ryhmälähetysliikenteeseen käsiksi. Multicast VRF:stä tuotiin esille vikasietoisuuteen ja liikenteen ohjautumiseen liittyvät edut. Lisäksi VRF:n tarvittavia määrittelyjä käytiin läpi. Myös pohditaan, miten liikennettä tulisi profiloida, jotta sovellukset tulisivat laitetasolla optimoiduksi.

Käytännön osuudessa tuli myös ilmi, kuinka ohjelmistopuolella päädyttiin tiettyyn mediantoistoympäristöön, VLC Media Playeriin. Erilaisten suoratoiston mahdollisuuksien toteuttamista katsotaan myös VLC-ohjelmiston ohella.Web-kameroiden tarjoamia ominaisuuksista tarkastellaan siten, miten ne sopivat eri ympäristöihin.

Lopuksi työssä tarjotaan esimerkkivisio siitä, miten koko työn sisältöä voidaan soveltaa eri toimipaikkojen välillä, ja keskitytään Metropolia Ammattikorkeakoulun Leppävaaran ja Bulevardin toimipisteiden välisiin verkkopalvelujen välittämiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste