Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Jätevedenpuhdistamon valvomosovellus

Väyrynen, Atte (2018)

 
Avaa tiedosto
Vayrynen_Atte.pdf (1.584Mt)
Lataukset: 


Väyrynen, Atte
Oulun ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201805158169
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoite oli suunnitella ja tehdä uusi valvomosovellus Äänekoskelle Teräväniemen jätevedenpuhdistamolle Äänekosken Energia Oy:n määritysten mukaisesti. Työ suoritettiin Protacon Technologies Oy:lle Oulussa.

Valvomosovelluksen avulla jätevedenpuhdistamoa voidaan tarkkailla sekä ohjata. Sovellus tehtiin vanhaan projektiin uutena osiona, jonka tuli pitää sisällään jätevedenpuhdistamon osaprosessit välipumppaamo, ilmastus ja jälkiselkeytys. Käyttöliittymään piti tehdä muun muassa uudet tiedonsiirtopisteet (tagit), ikkunat, objektit, hälytykset ja käyrästöt.

Valvomon käyttöliittymä tehtiin käyttäen Ignition SCADA -ohjelmaa, joka on tarkoitettu automatisoitujen prosessien valvomosovellusten tekemiseen. Ignition-ohjelmaan on ollut helppo tutustua käyttämällä hyväksi sen valmistajan nettisivuilla olevia opastusvideoita, jotka kertovat Ignitionin ominaisuuksista ja toiminnoista.

Opinnäytetyöni raportti pitää sisällään kuvauksen Ignition-ohjelmasta, jossa käydään läpi sen yleiset pääperiaatteet ja toiminnot. Tämän lisäksi raportissa on teoriaosuus siitä, minkälainen on visuaalisesti hyvä käyttöliittymä, jossa tiedon perustana käytetään hyväksi kirjallisia lähteitä, kuten esimerkiksi kirjoja ja oppaita. Viimeisenä osiona raportissa valvomosovelluksen suunnittelu, jossa kerrotaan päävaiheet siitä, miten valvomosovellus on rakennettu.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste