Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Full-stack web development using Django REST framework and React

Vainikka, Joel (2018)

 
Avaa tiedosto
joel_vainikka.pdf (786.8Kt)
Lataukset: 


Vainikka, Joel
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201805168413
Tiivistelmä
Insinöörityön tarkoitus oli tutkia Suomen Elektronisen Urheilun Liigan (FEL) verkkopalvelua ja sitä, miten se toteutettaisiin uudelleen jakamalla palvelu kahteen erilliseen osioon. FEL:n verkkopalvelun vanha järjestelmä toimi WordPress-kehyksellä ja sivusto koostui uutissivustosta ja pelaajille tarkoitetusta turnauspalvelusta. Jaon tarkoituksena oli hakea helpotusta jatkokehittämiseen ja ylläpitämiseen. Samalla insinöörityössä tutkittiin, mitä on full-stack-sovelluskehittäminen ja mitkä sovelluskehykset valittiin uuteen projektiin.

Full-stack-sovelluskehittämisellä tarkoitetaan, että sovelluskehittäjä hallitsee ohjelmistokehitysprojektin jokaisen osa-alueen ja kehitystyökalun. Full-stack-kehittämisestä on tullut suosittua, ja valmiita kehyspaketteja, kuten MEAN (MongoDB, Express.js, AngularJS, Node.js), suositaan niiden yhtenäisen ohjelmointikielen vuoksi.

Uuden järjestelmän palvelinpuolta alettiin rakentaa Django REST -kehyksellä. Django-kehyksellä verkkosivujen luonti onnistuisi yksistään eikä vaatisi muita kehyksiä, mutta kehittäjät halusivat erottaa palvelinpuolen kokonaan käyttöliittymästä. Siksi selainpuolen näkymien hallintaan otettiin käyttöön React-kehys, jolla on helppo luoda itsenäinen ohjelmisto vain käyttöliittymää varten. Se ottaa yhteyden palvelimeen REST-rajapinnan kautta.

Lopullinen järjestelmä oli insinöörityöraporttia kirjoitettaessa vielä kesken ja sen työstäminen jatkui. Kokemuksena Django REST- ja React-kehyksillä työskentely oli sujuvaa. Palvelin- ja selainpuolen ohjelmiston jakaminen erilleen oli hyvä ratkaisu, ja se helpotti kehittämistä ja ylläpitämistä. Koska kehitysalustat olivat kehittäjille uusia, ongelmia esiintyi lähinnä vain uusien kehyksien kanssa työskentelyssä. Uusiin kehyksiin tutustuminen vei kehityksessä aikaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste