Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Implementing parser tool to visualize trace and error log files in Media Gateway

Jaakola, Marjo (2010)

Avaa tiedosto
Implemen.pdf (604.1Kt)
Lataukset: 


Jaakola, Marjo
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005179541
Tiivistelmä
Media Gateway (MGw) hoitaa data- ja puheliikenteen verkkoratkaisussa, missä tietoliikenteen ohjaus ja käsittely ovat jaettu eri arkkitehtuuritasolle. Sen tärkein tehtävä on toimia tulkkina eri verkkojen välillä. Media Gatewayn vikaraporttissa on yleensä muutama logi tiedosto, jotka kuvaavat mitä puhelussa on tapahtunut. Nämä tiedostot ovat pitkiä ja pelkästään teksimuodossa, joten on aikaavievää selvittää mitä puhelussa on tapahtunut ennen kuin se on päätynyt vikatilaan. Tämä ongelma kiteytyy tutkimuksessa kysymykseen: "Kuinka tekstimuotoista puheluinformaatiota voitaisiin havainnollistaa?" Tutkimusta tekstimuotoisen puheluinformaation havainnollistamisesta ei ole aiemmin tehty, joten tutkimus jakaantui kahteen osaan. Ensimmäisessä osassa selvitettiin, kuinka puheluinformaatiota voitaisiin työkalun avulla parantaa ja toisessa osassa työkalu toteuttettiin ja testattiin. Työ painottuu työkalun toteutukseen ja tulosten analysointiin. Ensimmäisessä osassa esitellään jäsentely-teoria ja vaatimukset kehitettävälle työkalulle. Lisäksi selvitettiin eri vaihtoehtoja kuinka työkalu voitaisiin toteuttaa olemassa olevien parseri-generaattoreiden avulla. Tutkimuksen perusteella lupaavimmaksi vaihtoehdoksi todettiin Pyparsing-generaattori.
Toisessa osassa kuvataan työkalun toteutus käyttäen Pyparsing-generaattoria ja työkalun testauksesta saadut tulokset. Työkalu tarjoaa vastauksen tutkimuskysymykseen. Työkalun todetaan havainnollistavan tekstimuotoista informaatiota monin tavoin muuttaessaan puheluyhteyden graafiseen muotoon.
Lisäksi todetaan, että havainnollistaminen helpottaa ja nopeuttaa kokonaiskuvan saamista siitä, mitä puhelussa on tapahtunut. Ongelmien, kuten yhteyden puuttumisen tai oikeiden palveluiden varaamisen, havaitsemisen todettiin myös helpottuneen. Työkalu on useiden ihmisten käytössä ja suunnitteilla on sen integroiminen osaksi "test commander"-työkalua, jolloin sen tuottama graafinen tiedosto liitettäisiin automaattisesti vikaraportteihin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste