Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuntouttava hoitotyö Ylä-Savon SOTE kuntayhtymän osasto 1:llä

Halonen, Katja; Anttila, Elena (2018)

 
Avaa tiedosto
Anttila_Elena_Halonen_Katja.pdf.pdf (709.6Kt)
Lataukset: 


Halonen, Katja
Anttila, Elena
Savonia-ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018111717340
Tiivistelmä
Kuntouttava hoitotyö on vuorovaikutusta hoitajan ja potilaan välillä arkisissa tilanteissa. Kuntouttavan hoitotyön tavoitteita ovat toimintakyvyn ylläpitäminen, palauttaminen entiselle tasolle tai heikkenemisen estäminen. Perusperiaate on, että tuetaan potilaan omatoimisuutta ja parannetaan mahdollisuuksia toimia sairaalajakson jälkeen omassa elin- ja toimintaympäritössään.

Opinnäytetyössä tutkittiin kuntouttavan hoitotyön toteutumista Ylä-Savon SOTE:n osasto 1:llä. Tutkimuksessa selvitettiin mitä hoitajat tietävät kuntouttavasta hoitotyöstä, mitkä ovat kuntouttavan hoitotyön toteutumista estävät ja tukevat tekijät sekä miten kuntouttavaa hoitotyötä voitaisiin kehittää osastolla. Tutkimuksen tavoitteena oli tuoda kuntouttavaa hoitotyötä osaksi jokapäivästä toimintaa sekä vahvistaa hoitajien käsitystä kuntouttavan hoitotyön merkityksestä.

Vastaukset analysoitiin induktiivisen sisällönanalyysin keinoin. Tuloksista ilmeni, että hoitajien tietämys ja teoriaosaaminen kuntouttavasta hoitotyöstä on hyvä. Vastaukset osoittivat hoitajien toteuttavan kuntouttavaa hoitotyötä kaikkien päivittäisten toimintojen yhteydessä. Kuntouttavan hoitotyön toteutumista edistäviksi tekijöiksi koettiin hoitajien myön-teinen asenne ja motivaatio, riittävä aika ja henkilökunnan määrä, hyvät tilat sekä potilaan voinnin kohentuminen. Estäviksi tekijöiksi vastauksissa mainittiin kiire, apuvälineiden huono saatavuus, tilojen epäkäytännöllisyys, hoitajien mo-tivaation puute sekä kielteinen asenne kuntouttavaan hoitotyöhön. Vastauksissa toivottiin enemmän koulutuksia, avointa keskustelua, moniammatillisuuden hyödyntämistä, henkilökunnan lisäämistä sekä lisää apuvälineitä kuntouttavan hoitotyön kehittämiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste