Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuntouttavan työtoiminnan kehittäminen henkilökunnan näkökulmasta

Kaipainen, Minna (2018)

 
Avaa tiedosto
Kaipainen Minna.pdf (532.6Kt)
Lataukset: 


Kaipainen, Minna
Savonia-ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112117720
Tiivistelmä
Kuntouttavaa työtoimintaa on tutkittu laajasti palvelunkäyttäjien näkökulmasta, mutta kuntouttavassa työtoiminnassa olevien työntekijöiden näkemykset ovat jääneet vähemmälle huomiolle. Anneli Janssonin tekemästä sosiaalityön pro gradu tutkielmasta ilmenee, että työntekijöiden toimintatavoilla ja vallankäytöllä on merkitystä asiakkaan ko-kemalle osallisuuden ja valinnanvapauden tunteelle. Työntekijät saattavat myös muodostaa käsityksensä asiakkaasta yhteiskunnallisten yleistysten kautta. Elsa Keskitalon väitöskirjasta käy ilmi, että henkilöstön asenteilla ja käyttäytymisellä on vaikutusta siihen, miten palvelua tuotetaan ja toteutetaan.

Tämän laadullisen tutkimuksen tarkoituksena on selvittää, millaisia näkemyksiä ja kokemuksia henkilöstöllä on kun-touttavasta työtoiminnasta Hankasalmen kunnassa. Tavoitteena on tuottaa tietoa kuntouttavaan työtoimintaan vaikuttavista tekijöistä.

Tutkimuksen aineisto muodostui Hankasalmella kuntouttavan työtoiminnan parissa työskentelevien henkilöiden (n=7) teemahaastatteluista. Haastattelut suoritettiin yksilöhaastatteluina ja haastatteluaineisto käsiteltiin induktiivi-sen sisällönanalyysin avulla.

Tutkimuksen tuloksina voidaan todeta, että kuntouttavaa työtoimintaa mahdollistavat työntekijästä, työyhteisöstä ja organisaatiosta, työympäristöstä, lähijohtajuudesta ja asiakkaasta riippuvat tekijät. Kuntouttavaa työtoimintaa mah-dollistavia tekijöitä ovat muun muassa työntekijän vahva ammatillinen osaaminen, empatiakyky, verkostoyhteistyö, tilat ja niiden toimivuus sekä osallistava lähiesimies. Kuntouttavaa työtoimintaa haittaavat niin ikään työntekijästä, asiakkaasta ja organisaatiosta riippuvat tekijät, mutta lisäksi palveluun vaikuttaa kuntakohtaiset ja valtakunnalliset muutokset. Näitä ovat työntekijöiden tiedonpuute, asiakkaiden elämänhallinnan haasteet ja pitkä työttömyyshistoria, julkisen liikenteen vähäisyys ja pitkät välimatkat sekä työpaikkojen vähäisyys.
Työntekijät toivovat palveluprosessien kuvauksia ja työnkuvien selkiyttämistä, työnohjausta ja mahdollisuutta am-matilliseen vertaistukeen. Toiveena on työpaikkojen monipuolistaminen sekä laajempi yritys- ja yhdistys-yhteistyö.

Tutkimuksen tuloksia voidaan hyödyntää Hankasalmen kunnassa, mutta myös muissa pienissä kunnissa, joissa esiintyy samansuuntaisia haasteita.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste