Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Opas rekrytointiin

Tapaninen, Iida (2018)

 
Avaa tiedosto
Tapaninen_Iida.pdf (417.5Kt)
Lataukset: 


Tapaninen, Iida
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112618354
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli dokumentoida yritys X:n rekrytointiprosessi sekä luoda tästä opas perehdytyksen ja itsenäisen työskentelyn tueksi. Yritys X toimii Pohjoismaissa ja sen pääkonttori sijaitsee Suomessa, josta käsin hoidetaan esimerkiksi kaikkien maiden henkilöstöasioita.

Rekrytointioppaaseen oli tarkoitus yhdistää dokumentoitu rekrytointiprosessi, teoriaan pohjautuvaa tietoa sekä vinkkejä rekrytointiin. Opas tehtiin uudelle rekrytoijalle, jolloin sen tarkoitus oli toimia perehdytyksen tukena sekä kuvata yritys X:n rekrytointiprosessi yksityiskohtaisesti.

Työn aiheena olivat ulkoinen rekrytointi, rekrytointiprosessi, hakijaviestintä, työnantajakuva sekä perehdytys. Perehdytystä painotetaan työssä oppaan näkökulmasta. Työn viitekehys muodostui kirjallisuudesta sekä artikkeleista. Teoriasta esille nousseita asioita, kuten haastattelukysymykset sekä rekrytoinnin viitteellinen aikataulu, tarkistettiin konsultoimalla HR- ammattilaisia.

Toiminnallinen opinnäytetyö koostui kahdesta eri osiosta: raportista sekä itse tuotoksesta. Raportointiosuudessa avattiin lukijalle kuinka työ tehtiin, miten se toteutettiin ja mikä oli työn lopputulos. Raporttiosuus sisälsi myös viitekehyksen, jonka kokoamisessa käytettiin hyväksi kirjallisuutta, artikkeleita sekä ajantasaista lainsäädäntöä. Viitekehyksestä nousseita asioita vahvistettiin konsultoimalla henkilöstöhallinnon ammattilaisia. Konsultoinnin tuloksena muutamia prosesseja hienosäädettiin ja hakijaviestintää parannettiin.

Lopputuloksena syntynyt opas toimitettiin yritys X:lle, ja se on otettu yrityksessä käyttöön. Opas sisälsi dokumentoidun rekrytointiprosessin sekä käytännön vinkkejä rekrytoijalle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste