Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ongelmia piilolinssien kanssa - kävitkö piilolinssikontrollissa? : Kyselytutkimus piilolinssien käyttäjille

Tamminen, Kristiina; Mäki, Jonna; Suorsa, Sarianna (2018)

 
Avaa tiedosto
Maki_Jonna_Suorsa_Sarianna_Tamminen_Kristiina.pdf (904.1Kt)
Lataukset: 


Tamminen, Kristiina
Mäki, Jonna
Suorsa, Sarianna
Oulun ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112918960
Tiivistelmä
Piilolinssikäyttäjien tulisi käydä piilolinssikontrollissa optikon ohjeiden mukaisesti, eli kerran puolessa vuodessa tai kerran vuodessa. Seurantakäynneillä tarkistetaan, että piilolinssit ovat edelleen sopivat ja silmänpinta on terve mahdollistaen jatkossakin piilolinssien käytön.

Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää syitä siihen, miksi jotkut asiakkaat eivät käy kontrolleissa ja onko heillä ollut piilolinssien käyttöön liittyviä ongelmia. Lisäksi tarkoituksena oli saada selville, onko optikko ohjeistanut kontrollikäyntien tarpeesta ja voisiko optikko tehdä jotain työssään toisin saadakseen asiakkaat käymään kontrolleissa. Tutkimus tehtiin kyselytutkimuksena Webropolilla sähköisesti, ja kyselyyn vastasi 647 piilolinssejä käyttävää Oulun ammattikorkeakoulun oppilasta ja henkilökunnan jäsentä.

Tuloksista kävi ilmi, että yksi viidesosa käy kontrolleissa ohjeiden mukaisesti. Yleisimmät syyt kontrollien laiminlyömiseen olivat kontrollien kokeminen tarpeettomiksi ja se, ettei tiennyt kontrollien tarpeesta. Yleisimmät ongelmat liittyen piilolinssien käyttöön olivat silmien kuivuminen ja epämukavuus. Vastaajat kokivat ongelmia melkein yhtä paljon riippumatta siitä, kuinka usein he kävivät kontrolleissa ja millä tavoin he pitivät huolta piilolinssihygieniasta.

Tuloksista huomattiin, että suurin osa on saanut joko suulliset tai kirjalliset ohjeet kontrollien tarpeesta. Kuitenkin noin 40 % ei ole tiennyt, kuinka usein kontrolleissa tulisi käydä. Saadakseen asiakkaat piilolinssikontrolleihin, optikko voisi kertoa enemmän piilolinssien käyttöön liittyvistä ongelmista ja siitä, kuinka tärkeää on tarkistaa silmien terveys säännöllisesti. Muita ehdotuksia olivat tarjoukset ja alennukset sekä muistutusviestit ja –soitot.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste