Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Polttoaineen vaihtaminen nesteytettyyn maakaasuun (LNG)

Bedda, Jouni (2018)

 
Avaa tiedosto
Inssi.pdf (880.7Kt)
Lataukset: 


Bedda, Jouni
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018113019227
Tiivistelmä
Tässä insinöörityössä tarkastellaan Skangas Oy:n asiakasyrityksen kautta sitä, miten polttoaineen vaihtaminen polttoprosessissa vaikuttaa päästöjen muodostumiseen. Työssä on lisäksi tarkasteltu yrityksen toiminnan kautta sitä, millainen rooli nesteytetyllä maakaasulla (LNG) on vaihtoehtoisena ratkaisuna teollisuuden päästörajojen kiristyessä. Työssä esitellyn asiakasyrityksen kohteessa on arvioitu eri polttoaineiden kustannuksia ja eri polttoaineiden soveltuvuutta prosessiin käytettävyydeltään.

Valtioneuvoston asetus polttoaineteholtaan alle 50 megawatin energiantuotantoyksiköiden ympäristönsuojeluvaatimuksista (750/2013) eli niin kutsuttu PIPO-asetus asettaa päästörajoituksia uusille ja olemassa oleville energiantuotantoyksiköille. PIPO-asetus on Suomen kansalliseen lainsäädäntöön tehty asetus ja sillä säädetään rajoja rikkidioksidi, typpidioksidi ja pienhiukkaspäästöille. PIPO-asetus keskittyy alle 50 MW:n tuotantolaitoksiin, joille suunnattua lainsäädäntöä ei ole aiemmin ollut olemassa. Tämän lisäksi asetuksessa on uusia määräyksiä polttoaineiden varastointiin ja piipun korkeuteen.

PIPO-asetusta on täydennetty vuonna 2017 Euroopan komission MCP-direktiivillä (Medium Combustion Plant). Lainsäädännön osalta direktiivissä ja paikallisessa PIPO-asetuksessa on paljon päällekkäisyyksiä, jonka vuoksi muutokset direktiivin voimaantulon jälkeen ovat suhteellisen pieniä. Pääosin ne keskittyvät erilaisten polttoaineiden päästörajojen yhtenäistämiseen EU-alueella.

Kiristyneestä lainsäädännöstä johtuen, työssä esiintyvä asiakasyritys ei voinut jatkaa nykyisen polttoaineen käyttöä. Yrityksen tuli joko puhdistaa savukaasuja tai vaihtaa polttoaine vähäpäästöisemmäksi. Polttoainevertailun, päästövähenemän määrän ja projektin kokonaiskustannusten arvioinnin jälkeen nesteytetty maakaasu (LNG) valikoitui uudeksi polttoaineeksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste