Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Siloksaanipolymeerin valmistus ja valmistuksen skaalaus

Lohva, Jan (2018)

Avaa tiedosto
Lohva_Jan.pdf (1.527Mt)
Lataukset: 


Lohva, Jan
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018120219493
Tiivistelmä
Insinöörityö toteutettiin kemianalan yrityksen toimeksiantona. Tavoitteena oli saada skaalattua erään siloksaanipolymeerin tuotantoa suuremmaksi, sillä asiakastilauksien määrä on kasvanut. Skaalaus tapahtui käyttämällä tilavuudeltaan suurempaa reaktoria polymeerin valmistuksessa. Insinöörityön pohjalta tehtiin myös polymeerikohtainen 8 sivun mittainen tuotanto-ohje, jonka avulla jokainen yrityksen työntekijä pystyy valmistamaan kyseistä polymeeriä.

Työ koostui teoriaosuudesta ja käytännön osuudesta yrityksen laboratoriossa.

Insinöörityössä perehdyttiin ensin polymeroinnin reaktiomekanismeihin, jonka jälkeen käytiin läpi hieman siloksaanipolymeerien ominaisuuksia ja käyttäytymistä. Tämän jälkeen käsiteltiin varsinaisia polymeerisynteesiä varten tarvittavia esivalmisteluja, kuten silaanin tislausta ja emäskatalyytin valmistusta.

Työn suurin osuus oli polymeerisynteesin eri vaiheet kahden litran reaktorilla ja 15-litran reaktorilla. Kaikki eri synteesin vaiheet, reaktio, metanolin poisto, polymeerin pesu ja lopullinen liuottimien poisto haihduttamalla, on käyty läpi yksityiskohtaisesti. Ensimmäinen suuremmalla reaktorilla valmistettu polymeerierä oli viskositeettiarvoltaan liian alhainen, joten seuraavassa erässä reaktioaikaa pidennettiin, metanolia poistettiin enemmän reaktion jälkeisessä haihdutuksessa ja viimeisen vaiheen haihdutusta jatkettiin pidempään. Näillä muutoksilla päästiin tavoitearvoihin analyysituloksissa.

Kaikista polymeerieristä tehtiin ns. jatkoformulointi, eli asiakkaan sovellukseen soveltuva tuote. Näistä tuotteista tehtiin myös asiakkaan vaatimat analyysit. Kaikki tärkeimmät analyysit on työssä käyty läpi lyhyesti, sillä tarkoituksena ei ollut selvittää analyysien toimivuutta.

Insinöörityössä päästiin tavoitteisiin ja jatkossa saadaan säästettyä merkittävästi aikaa työssä tehdyn polymeerin valmistuksessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste