Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Elvytyksen taktiikka -itseopiskelumateriaali : Opetusvideo ensihoitajaopiskelijoille

Keränen, Lotta; Siekkinen, Ville; Tikkanen, Julia (2019)

Avaa tiedosto
Keranen_Siekkinen_Tikkanen.pdf (706.0Kt)
Lataukset: 


Keränen, Lotta
Siekkinen, Ville
Tikkanen, Julia
Oulun ammattikorkeakoulu
2019
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201902011852
Tiivistelmä
Sydänperäinen äkkikuolema on yleisin kuolinsyy Suomessa. Ensihoidon toiminnalla on suuri merkitys sairaalan ulkopuolisten äkkielottomuuksien hoidossa. Lyhyet aikaviiveet elvytyksessä parantavat sydänpysähdyspotilaan jatkoselviytymistä. Sydänpysähdyspotilaan pelastaa laadukas ja nopeasti aloitettu painelu-puhalluselvytys sekä varhainen defibrillaatio. Elvytyksen laadukkuuteen ensihoitajat voivat vaikuttaa hyvällä ennakoinnilla, tehokkaalla johtamisella ja selkeällä kommunikaatiolla.

Teimme opinnäytetyönä itseopiskelumateriaalia elvytyksen taktiikasta Oulun ammattikorkeakoulun ensihoitajaopiskelijoille. Itseopiskelumateriaalin videoissa painotetaan yhden yksikön ja kahden yksikön toteuttamien elvytysten aikaisia hoitajien rooleja. Videoilla opetetaan myös teoriaa elvytyksen taktiikasta, johtamisesta ja kommunikaatiosta.

Tavoitteenamme oli tuottaa laadukasta itseopiskelumateriaalia elvytyksen taktiikasta ensihoitaja-opiskelijoiden käyttöön. Käytännön tavoitteina ovat elvytyksen laadun ja elvytysryhmän toiminnan paraneminen. Pitkän aikavälin tavoitteena oli yhtenäistää opiskelijoiden ja tulevien ensihoitajien käsitystä elvytyksen taktiikasta. Tarve opetusmateriaalille syntyi projektiryhmän ehdotuksesta ja Oulun ammattikorkeakoulu toimii projektin tilaajana.

Keräsimme opetusmateriaalista palautetta ensimmäisen ja toisen vuoden ensihoitajaopiskelijoilta, sillä he ovat projektin kohderyhmää. Kaksi ensihoidon lehtoria ja ensihoidon opettaja antoivat myös palautetta opetusvideosta. Saatujen palautteiden perusteella opetusmateriaalin voi todeta soveltuvan sekä ensihoitajaopiskelijoiden että työssäkäyvien ensihoitajien käyttöön.

Opinnäytetyömme tietoperusta koostuu ensihoidon kirjallisuudesta sekä kotimaisista ja kansainvälisistä alan tutkimuksista. Hoitoelvytyksen ohjeet perustuvat kansallisiin Käypä hoito –ohjeisiin. Tuottamamme itseopiskelumateriaali luovutetaan Oulun ammattikorkeakoulun käyttöön.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste