Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tehonrajoitus digitalSTROM-järjestelmällä

Tuomikoski, Paulus (2019)

 
Avaa tiedosto
Tuomikoski_Paulus.pdf (1.318Mt)
Lataukset: 


Tuomikoski, Paulus
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201905109002
Tiivistelmä
Tulevaisuudessa tehomaksut tulevat yksityisasiakkailla kaikkien sähkön siirtoyhtiöiden laskuihin. Se kasvattaa sähkölaskun suuruutta, jos asialle ei tehdä mitään. Työn tavoitteena on tutkia, voiko digitalSTROM-järjestelmällä laskea huippukulutusta omakotitalokohteissa.

digitalSTROM AG on sveitsiläinen kotiautomaatiojärjestelmiä valmistava julkinen osakeyhtiö. digitalSTROM-järjestelmä on helppokäyttöinen ja se ei tarvitse erillistä väylää ohjattavien laitteiden ja mittareiden välille, vaan data kulkee olemassa olevissa kaapeleissa. digitalSTROM-järjestelmän suurin etu on, että se voidaan asentaa myös vanhoihin rakennuksiin, sillä järjestelmää varten ei tarvitse kaapeloida yhtään. digitalSTROM-järjestelmä käyttää tiedonsiirrossa plc-tekniikkaa.

Tutkittaessa järjestelmää todettiin, että järjestelmällä on mahdollista säästää sähkölaskussa kahdella eri tavalla. Ensimmäinen tapa on ajastaa lämmitysryhmien käynnistymistä kolmessa ryhmässä. Toinen tapa on ohjelmoida järjestelmä sammuttamaan lämmitysryhmiä sitä mukaa mitä korkeampi on huippukulutus. digitalSTROM-järjestelmän takaisinmaksuaika on 12 vuotta tässä esimerkkikohteessa, ja sen jälkeen se tuottaa säästöä asiakkaalle.

Uusiin taloihin, joissa on johdotettu lämmitykset omina ryhminään, on mahdollista asentaa myös toisenlainen järjestelmä, jonka takaisinmaksuaika on 4 vuotta. Tässä järjestelmässä on vain yksi tapa pudottaa huippukulutusta, ja se on lämmitysryhmien käynnistäminen kolmessa eri kuormitusryhmässä yksi ryhmä kerrallaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste