Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

BETONI-, TIILI- JA ASFALTTIJÄTTEEN HYÖDYNTÄMINEN: Lieksan kaupungin kuntatekniikkaliikelaitoksen hankkeissa

Meriläinen, Ira (2019)

 
Avaa tiedosto
Meriläinen_Ira_.pdf (2.211Mt)
Lataukset: 


Meriläinen, Ira
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201905139538
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tehostaa Lieksan kaupungin kuntatekniikkaliikelaitoksen toiminnoissa syntyvien betoni-, tiili- ja asfalttijätteiden hyötykäyttöä. Käyttämällä betoni-, tiili- ja asfalttijätteet hyödyksi maarakentamisessa säästetään sekä kustannuksia että edistetään kunnan kiertotaloutta sekä kestävän kehityksen tavoitteita.

Työssä käsiteltiin vuoden 2018 alussa voimaan tullutta uusittua valtioneuvoston asetusta eräiden jätteiden hyödyntämisestä maarakentamisessa. Opinnäytetyössä on pohdittu toimintoja, joista Lieksan kaupungin kuntatekniikkaliikelaitoksella syntyy betoni-, tiili- ja asfalttijätteitä. Syntypaikkojen tunnistamisen jälkeen työssä etsittiin mahdollisia varastointi- ja käsittelypaikkoja kyseisille jätteille sekä hyödynnysmahdollisuuksia kuntatekniikkaliikelaitoksen kolmessa tulevassa hankkeessa. Työssä tutkittiin Pohjois-Karjalan alueen betoni-, tiili- ja asfalttijätteen hyödyntämismääriä.

Opinnäytetyön tuloksena laadittiin kokonaisuus betoni-, tiili- ja asfalttijätteiden hyödyntämisen mahdollisuuksista eri hyödyntämiskohteissa, materiaalivaatimuksista ja toiminnan luvanvaraisuudesta. Hyötykäyttökohteita arvioitaessa pyrittiin löytämään mahdollisimman erityyppisiä kuntatekniikkaliikelaitoksen tulevia hankkeita. Näin opinnäytetyötä voidaan käyttää tulevaisuudessa hyödyksi arvioitaessa betoni-, tiili- tai asfalttijätteen hyötykäyttömahdollisuuksia ja hyötykäyttökohteita.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste