Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yritysmuodon muutoksen vaikutukset case-yrityksessä

Tasanko, Julia (2019)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö - Julia Tasanko.pdf (716.4Kt)
Lataukset: 


Tasanko, Julia
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019051710331
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli yritysmuodon muutoksen vaikutukset case-yrityksessä. Toimeksiantajana oli pieni yhden hengen osakeyhtiö, jonka yrittäjä pohti yritysmuodon muutosta. Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää, mikä yritysmuodoista olisi paras toimeksiantajayritykselle sekä selvittää, millainen prosessi yritysmuodon muutos olisi. Tutkimus toimii myös tietopakettina toimeksiantajalle. Opinnäytetyön näkökulma oli erityisesti verotuksessa ja tutkimuksen tuloksia havainnollistettiin verolaskelmien avulla.

Tutkimusmenetelmänä käytettiin kvalitatiivista eli laadullista tutkimusmenetelmää ja case-tutkimusta. Tutkimukseen tarvittavat tiedot kerättiin analysoimalla toimeksiantajayrityksen tilinpäätöstietoja ja haastattelemalla yrittäjää sekä yritysasiantuntijaa. Alun teoriaosuudessa esitellään eri yritysmuodot ja kerrotaan tarkemmin niiden verotuksesta sekä yritysmuodon muutoksesta käytännössä.

Tutkimustulos osoitti, että toimeksiantajan on kannattavinta jatkaa toimintaansa nykyisellä yritysmuodollaan. Verotuksellisesti erot yritysmuotojen välillä ovat sen verran pienet, että yritysmuodon muutos ei ole toimeksiantajalle sen aiheuttaman vaivan arvoista. Lisäksi tutkimus osoitti, että toimeksiantajan olisi verotuksen näkökulmasta kannattavaa nostaa pelkkien palkkatulojen sijasta myös vähän osinkotuloja itselleen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste