Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Inbound-markkinoinnin käyttö LinkedInissä - Myyjille ja asiantuntijoille : Case Pelican Rouge Coffee Solutions Oy

Sipola, Emilia (2019)

 
Avaa tiedosto
Sipola_Emilia.pdf (1.571Mt)
Lataukset: 


Sipola, Emilia
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052111072
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on tehdä inbound-markkinoinnin suunnitelma kahvitalo Pelican Rouge Coffee Solutions Oy:lle. Ensisijaisena tavoitteena on toteuttaa LinkedIniin myyjien ja markkinoijien käyttöön suunnitelma, jonka avulla heidän henkilöbrändinsä ja asiantuntijuutensa paranevat. Tärkeää tässä työssä on, että suunnitelma on mahdollista ottaa heti käyttöön ja muunnella ja päivittää helposti.

Aihe on valittu niin, että toimeksiantaja antoi vapaat kädet suunnitella ja rajata aiheen LinkedInin käytön kehittämisen ympärille. Aihe on rajattu käsittelemään inbound-markkinointia, sillä sitä toimeksiantaja ei ollut vielä ollenkaan toteuttanut. Aihe on rajattu myös käsittelemään vain LinkedInin henkilöprofiilin käyttöä, sillä siellä inbound-markkinointia voi tehdä kokonaisuudessaan.

Tietoperustaa varten on kerätty teoriaa muutamista kirjoista ja useista blogiteksteistä sekä kolmesta eri haastattelusta. Haastateltavina on LinkedInin asiantuntija Tom Laine, jolta on saatu tietoa LinkedIniin liittyvästä materiaalista. Toimeksiantajan puolelta on haastateltu markkinointipäällikköä, jolta on saatu tietoa sekä tietoperustaan, että käytännön osioon. Myös toimeksiantajan myyjää on haastateltu käytännön osioon. Tietoperustassa käydään läpi johdannon jälkeen inbound-markkinoinnin erityispiirteet sekä Social Selling LinkedInin henkilöprofiilissa myyjille ja asiantuntijoille räätälöitynä.

Käytännön suunnitelma toimeksiantajalle on tehty mukaillen tietoperustassa ja haastatteluissa esille tulleita asioita. Suunnitelman alussa on toimeksiantajan tilanneanalyysi sekä ostajapersoonien luominen ja tavoitteiden määritys. Sen jälkeen on suunnitelma LinkedInin vuosikellosta ja blogin perustamisesta. Lopussa on sisältösuunnitelma LinkedIniin mukaillen inbound-markkinoinnin parhaita käytänteitä. Työn lopussa on Päätelmät ja pohdinta- luku, jossa arvioidaan projektin kulkua tekijän kokemuksesta käsin.

Työn lopputuloksena ovat täysin uudet ostajapersoonat toimeksiantajan käyttöön ja vuoden mittainen suunnitelma LinkedInin henkilöprofiilien hyödyntämiseen. Lopputuloksena on myös sisältösuunnitelma statuspäivityksien tekemiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste