Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Vaasan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Syötönvaihtojärjestelmä

Taittonen, Masa (2019)

 
Avaa tiedosto
syötönvaihtojärjestelmä.pdf (1.424Mt)
Lataukset: 


Taittonen, Masa
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052712362
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on tutkia eri vaihtoehtoja syötönvaihtojärjestelmän toteuttamiseen ohjelmoitavan logiikan avulla kaupalliseen käyttöön. Työ tehtiin tutkimustyönä CO- Engineering Oy:n käyttöön. Syötönvaihto on toteutettu aiemmin erillisellä ABB:n ATS-laitteella, joka ei vastaa nykyhetken vaatimuksia.
Tutkimuskohteena ovat erilaiset tahdistusreleet ja generaattoriohjain, joita voidaan ohjata ohjelmoitavalla logiikalla. Lisäksi on tutkittu generaattorien säätötapoja. Uudet generaattorit ovat saatavissa tahdistusominaisuudella, joten erillistä tahdistusrelettä ei tarvita. Syötönvaihto toteutetaan katkollisesti kytkettäessä varasyöttöön ja katkottomasti palattaessa takaisin pääsyöttöön. Tiedonkeruu on toteutettu kirjallisuuskatsauksella sekä asiantuntijoiden haastatteluilla. Turvallisuusnäkökohdat huomioiden syötönvaihto on toteuttava siihen tarkoitukseen suunnitelluilla laitteilla ja automaattisen järjestelmän ohjaamana. Markkinoilla on laitteita usealta eri valmistajalta, mutta tässä opinnäytetyössä laitevalinnat on tehty haastatteluista saatujen tulosten pohjalta. Generaattoriverkon REG 615 generaattorisuojarele varmistaa generaattorin suojauksen ja varasuojaus toteutetaan ABB:n kompakti- ja ilmakatkaisijoihin saatavien suojausmoduulien avulla. Tutkimuksen tulos antaa opinnäytetyön tilaajalle eri vaihtoehtoja toteuttaa syötönvaihtojärjestelmä asiakkaiden erilaisten vaatimusten perusteella.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste