Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Lääkehoidon osaamisen kehittäminen hoitotyössä : Opetusvideo injektionannosta lihakseen

Muurinen, Nella; Sandström, Varpu (2019)

 
Avaa tiedosto
ONT_Muurinen_Sandström.pdf (8.643Mt)
Lataukset: 


Muurinen, Nella
Sandström, Varpu
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052712303
Tiivistelmä
Intramuskulaarinen injektionanto kuuluu sairaanhoitajan perusosaamiseen. I.m.-injektiossa lääkettä annetaan suoraan potilaan lihakseen Z-tekniikkaa käyttäen. I.m.injektionantopaikkoja on viisi: hartia-, reisilihaksen etu- ja ulkosyrjä sekä vatsan- ja selänpuoleiset pakara-alueet, joskin viimeisen käytöstä tulisi luopua. Ventrogluteaalista pakaralihasta pidetään turvallisimpana injektionantoalueena. Lihas voidaan paikantaa joko V- tai G-metodin avulla.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä Metropolia Ammattikorkeakoulun lääkehoidon opetusmateriaaliksi video, joka havainnollistaa oppikirjojen teoriatietoa i.m.-injektionannosta. Opinnäytetyön tavoitteena oli edistää hoitotyön opiskelijoiden ja opinnäytetyön tekijöiden lääkehoidon osaamista i.m.-injektionannon osalta. Toteutuksena tehtiin toiminnallinen opinnäytetyö. Opetusvideossa esitellään lihasten paikantaminen ja annetaan i.m.-injektio ventrogluteaaliseen pakaralihakseen Z-tekniikalla. Opetusvideo sisällytetään Metropolian lääkehoidon kurssimateriaaleihin.
I.m.-injektionantoa tulisi tutkia hoitotieteellisin menetelmin enemmän Suomessa. I.m.injektioita koskevat uusimmat näyttöön perustuvat tiedot tulisi myös saada integroitua paremmin työelämään. Hoitohenkilökunnan tulisi luopua dorsogluteaalisen pakaralihaksen käytöstä ja siirtyä turvallisempaan ventrogluteaaliseen puoleen. Ventrogluteaalisen pakaralihaksen paikantamiseen käytettäviä V- ja G-metodeja tulisi myös tutkia ja siirtää tehokkaammin käytäntöön. Opiskelijoiden tehtävänä on viedä valmistuttuaan uusinta tutkittua tietoa mukanaan työelämään ja kehittää itseään jatkuvasti.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste