Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Levylämmönsiirtimien, venttiilien ja pumppujen tyypit, materiaalit ja sovelluskohteet

Amiri, Farid (2019)

 
Avaa tiedosto
Amiri Farid.pdf (1.442Mt)
Lataukset: 


Amiri, Farid
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019060114013
Tiivistelmä
Insinöörityön tavoitteena oli tutkia, mitä kaikkea LVI-laitteiden laitekokonaisuuksien komponenteista pitää ottaa huomioon laitevalinnan aikana. Tässä työssä laitekokonaisuudeksi katsotaan tutkittava LVI-laite, sen voimansiirtoakseli ja voimansiirtoakselin toisessa päässä oleva voimaa tuottava toimilaite.

Aloittelevan LVI-suunnittelijan suunnitellessa laitetta työkohteensa järjestelmään, huomioi hän yleensä vain tarvittavan mitoituksen laitteen koolle. Uudelta suunnittelijalta unohtuu huomioida laitteiden muut ominaisuudet, jotka vaikuttavat oleellisesti laitteen oikeaan toimivuuteen. Työn tarkoituksena on auttaa uusia LVI-suunnittelijoita ymmärtämään, mitä kaikkia laiteteknisiä ominaisuuksia laitekokonaisuuksien komponenteissa on syytä ottaa huomioon, kun ollaan valitsemassa tuotetta tai hyväksymässä tuotetta.

Työssä tutkittavat laitteet on rajattu levylämmönsiirtimeen sekä erityyppisiin venttiileihin ja pumppuihin ja niiden toimilaitteisiin. Työssä ei käsitellä muita nestelämmönsiirrintyyppejä, sillä levylämmönsiirtimet ovat erinomaisen hyötysuhteensa vuoksi lähes syrjäyttäneet kaikki muut lämmönsiirtimet. Lisäksi työssä ei keskitytä laitteiden mitoituksiin tai tarvittaviin merkintöihin, kuten CE-merkintään.

Insinöörityössä tietoa hankittiin pääsääntöisesti isoimpien laitevalmistajien puhelinhaastatteluilla, tuote-esitteillä, oppikirjoilla, sekä SFS-standardeilla. Tämän työn avulla uusi suunnittelija pystyy paremmin hahmottamaan LVI-laitteen laitekokonaisuutta, ja niihin liittyviä materiaalivalintoja. Tätä työtä voi käyttää myös eräänlaisena muistutuslistana, kun urakoitsija lähettää listan tarkastettavista LVI-laitteista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste