Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Järjestelmä tiimin työkuorman kuvaamiseen ja ennustamiseen

Koste, Santtu (2019)

Avaa tiedosto
Koste_Santtu.pdf (1.700Mt)
Lataukset: 


Koste, Santtu
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019060214132
Tiivistelmä
Insinöörityön aiheena on selvittää ja kehittää ratkaisu IT-tiimin työkuorman hallintaan ja ennustamiseen. Ongelmana on kyseisen tiimin vaihtelevat projektit ja niiden aikataulutus. Työkuorman tasaamiseksi järjestelmään pitää pystyä syöttämään tiedot tehtävien kestoista keskitettyyn paikkaan, josta ne voidaan hakea visualisointia varten. Huomioitavia asioita ovat helppokäyttöisyys, muokattavuus sekä saatavuus. Lisänä tavoitteena on käyttää jo olemassa olevia järjestelmiä ja sovelluksia, jotta kustannuksia ei tästä syntyisi.

Järjestelmän rakentamisessa täytyy valita, kuinka tarkalla tasolla tehtävät halutaan kuvata, jotta saadaan riittävän hyvä tilannekuva ja ennuste tulevasta työkuormasta. Työntekijöiden tehtävien kuvaamisen taso vaikuttaa sovellusten valintaan, sillä sovelluksen tulee pystyä keräämään tarvittavat tiedot. Useita projekteja on samanaikaisesti työntekijöillä käynnissä, joten näiden erottelu keskenään on myös huomioitava järjestelmän toteutuksessa.

Menetelminä tässä insinöörityössä on käytetty workshoppeja, joiden avulla vertaillaan ja kokeillaan eri vaihtoehtoja. Lisäksi tehtiin haastatteluita, joiden tarkoituksena on kerätä mielipiteitä käytettävyydestä ja sovelluksen käytön mielekkyydestä. Tarve järjestelmälle tulee tehtävien priorisoinnista ja aikataluttamisesta, joten työntekijöiden käyttämä sovellus tulee olla mielekäs käyttää. Kun sovellusta on helppo ja mielekäs käyttää saadaan kerättyä tarpeeksi dataa tehtävistä ja työkuormasta, mikä mahdollistaa tarkemman suunnittelun.

Tuloksena järjestelmän osiksi valikoitui Microsoft Planner-, Microsoft Flow- sekä Power BI- ohjelmistot. Plannerin osuus on kerätä tehtävät ja tieto työntekijöiden työkuormasta. MS Flow mahdollistaa datan siirtämisen erilliseen tauluun, mikä taas viedään Power BI -ohjelmaan analyysiä varten. Power BI:llä voidaan visualisoida graafeilla ja diagrammeilla data, josta saadaan käsitys tiimin työkuormasta valitussa tulevassa aikaikkunassa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste