Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Angel Films. Miten elokuva-alan yrityksen henkilökunta ja kalusto pysyvät kilpailukykyisinä?

Huttunen, Aki (2010)

 
Avaa tiedosto
HUTTUNEN_Aki_oppari_v4.pdf (635.8Kt)
Lataukset: 


Huttunen, Aki
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005027424
Tiivistelmä
Opinnäytetyössäni käsittelen Suomen elokuva-alan yrityksen kilpailukyvyn ylläpitämistä ja kehittämistä. Tavoitteeni on tutkimuksellani selvittää ne pienet asiat, jotka muodostavat kokonaisuuden nimeltä kilpailukykyinen yritys. Pohdin työssäni myös asiakaspalvelun ja rahan tuomaa näkemyseroa kilpailukyvystä puhuttaessa.

Käsittelen opinnäytetyössäni aluksi Angel Filmsin historiaa ja sitä, miten pienestä autotallivuokraamosta tuli Suomen suurin kalustovuokraamo. Kerron Suomen elokuva-alasta ja elokuva-alaan sisältyvistä elokuvatuotannon vaiheista. Lopuksi käyn läpi, mitkä seikat muodostavat kilpailukyvyn.

Opinnäytetyössäni kerron, kuinka pienillä asioilla on merkitystä suureen kokonaisuuteen. Elokuva-alan ammattilaiset kalustovuokraamon eri sektoreilta ovat kertoneet mielipiteitään, millainen vuokraamoyrityksen tulisi olla. Lähteinä käytän myös Internetistä löytyneitä artikkeleita sekä aiheeseen liittyvää kirjallisuutta.

Kilpailukykyistä yritystä perustettaessa täytyy panostaa muutamaan tärkeään yksityiskohtaan. Taloudelliset investoinnit ovat suuressa roolissa, mutta ihmiset, jotka tekevät työn ja ovat kontaktissa asiakkaiden kanssa, omaavat lähes yhtä suuren roolin kilpailukykyä rakennettaessa. Opinnäytetyöni oli minulle hyvä muistutus siitä, mitä vuokraamon tulee olla ja mihin vuokraamon tulee pyrkiä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste