Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Lasten kanssa tilanteet elävät, ja niistä on yritettävä oppia" : Laululeikkien merkitys 5-6-vuotiaiden päiväkotilasten tunteiden ja empatiakyvyn kehittymiseen

Kemppainen, Senja (2010)

 
Avaa tiedosto
Kemppainen_Senja.pdf (486.6Kt)
Lataukset: 


Kemppainen, Senja
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010112315202
Tiivistelmä
Tekijä(t): Kemppainen, Senja
Työn nimi: ”Lasten kanssa tilanteet elävät, ja niistä on yritettävä oppia”. Laululeikkien merkitys 5-6-vuotiaiden päiväkotilasten tunteiden ja empatiakyvyn kehittymiseen
Sivuja (+liitteitä): 55+1

Opinnäytetyön kuvaus: Opinnäytetyössäni analysoin laululeikkien merkitystä 5-6-vuotiaiden päiväkotilasten tunteiden ja empatiakyvyn kehittymisessä. Järjestin lapsille toiminnallisia tuokioita päiväkodilla keväällä 2010.

Teoreettinen ja käsitteellinen esittely: Teoreettisessa osiossa olen kertonut yhteiskunnassa ja perheissä tapahtuneiden muutosten haittavaikutuksista lapsen tunteiden ilmaisemiseen. Olen avannut laululeikkien, vuorovaikutuksen, tunteiden ja empatian käsitteitä. Lisäksi olen tarkastellut musiikkituokioiden merkitystä lapsen kehityksen kannalta, osana laadukasta varhaiskasvatusta.

Metodologinen esittely: Olen toteuttanut työni laadullisena tutkimuksena ja käyttänyt tutkimusmetodina toimintatutkimusta. Suunnittelin päiväkotilapsille toimintatuokioita, joiden pohjalta havainnoin heidän tunteiden ja empatian osoituksia ja osallistumisaktiivisuutta. Tutkimuskysymykseni ovat miten lasten tunteet ja empatia ilmenivät laululeikkituokioissa sekä miten kasvattaja voi tukea lasten keskittymistä. Tutkimustulosten analysoimisessa olen käyttänyt aineistolähtöistä sisällönanalyysiä ja tehnyt tutkimustulosten pohjalta taulukoita.

Keskeiset tutkimustulokset: Lapset osoittivat tuokioiden aikana monenlaisia tuntemuksia ja osa lapsista osoitti empatiaa toisiaan kohtaan. Kasvattaja voi tukea lasten keskittymistä valitsemalla lapsen ikä- ja kehitystasolle sopivia lauluja, olemalla tilanteessa emotionaalisesti läsnä sekä luomalla lapsille luottamuksellisen ja turvallisen ilmapiirin, jossa lapsilla on mahdollisuus ilmaista tunteitaan.

Johtopäätökset: Päiväkodin musiikkituokioita tulisi lisätä ja kehittää monipuolisemmiksi. Kasvattajien tulisi pyrkiä luomaan musiikkihetkille kiireetön ilmapiiri ja olemaan aidosti läsnä.

Asiasanat: Laululeikki, vuorovaikutus, tunne, empatia, varhaiskasvatus, keskittyminen
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste