Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuvaus maputolaisen lapsen elämästä 7- 12 –vuotiaana : Opas Savonia-ammattikorkeakoulun Terveysalan kansainväliseen opiskelijavaihtoon lähteville opiskelijoille

Suuronen, Nina; Hartikainen, Tiina (2010)

Avaa tiedosto
suuronen_nina.pdf (1.625Mt)
Lataukset: 


Suuronen, Nina
Hartikainen, Tiina
Savonia-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010113016310
Tiivistelmä
Savonia-ammatikorkeakoulusta lähtee Mosambikin pääkaupunkiin Maputoon vuosittain eri terveys-alan opiskelijoita vaihtoon. Hoitotyön- ja ensihoidon koulutusohjelman opiskelijat suorittavat siellä usein lasten- ja nuorten sekä yhteisön terveyden edistämisen harjoittelut. Opinnäytetyömme oli kehit-tämistyö, jonka tarkoituksena oli tuottaa opas 7−12 -vuotiaan maputolaisen lapsen elämästä kan-sainväliseen opiskelijavaihtoon lähtijöille. Tavoitteena oli, että kansainväliseen vaihtoon lähtevät opiskelijat saavat ennen harjoittelun alkua tietoa lasten elämästä, heidän terveyteensä vaikuttavista tekijöistä ja Mosambikin kulttuurista.

Opinnäytetyö toteutettiin projektityönä. Projekti eteni vaiheittain, ensin oli ideointi- ja esisuunnittelu-vaihe, sitten suunnittelu- ja toteutusvaihe sekä lopuksi päättämisvaihe. Opinnäytetyön raportti sisältää teoriaosuuden, kuvauksen opinnäytetyöprosessista sekä tuotoksen tekemisestä ja arvioinnista. Opas toteutettiin teoriatiedon, oman opiskelijavaihdon havainnoinnin ja maputolaisten haastattelujen avulla. Oppaan ydinasiat ovat lapsen asumisympäristön kuvaus, lapsen terveys ja siihen vaikuttavat tekijät sekä koulutus ja perhe.

Jatkokehittämistyönä Maputon keskussairaalaan voisi tehdä perehdytyskansion tuleville vaihto- opis-kelijoille yhteistyössä paikallisten opiskelijoiden kanssa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste