Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Rakennusten 3D-mittaus ja pistepilven prosessointi jatkosuunnittelua varten

Liimatainen, Aki (2010)

 
Avaa tiedosto
Liimatainen_Aki.pdf (6.797Mt)
Lataukset: 


Liimatainen, Aki
Savonia-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010122018778
Tiivistelmä
Korjausrakennushankkeiden lähtökohtana käytetään yhä enemmän tietomallipohjaista suunnittelua. Olemassa olevan rakennuksen tietomallin laatimiseksi riittävällä tarkkuudella on kohteesta oltava saatavissa ajantasaista mittatietoa. Nykyaikaiset 3D-mittaus­menetelmät mahdollistavat rakennuksen tarkan inventointimittauksen nopeasti ja kattavasti. Mittauksen tuloksena saadaan tietokoneelle mittapisteiden joukko, jota kutsutaan pistepilveksi. Pistepilviaineiston perusteella rakennuksesta on mahdollista laatia 2D-piirustuksia tai kolmiulotteisia malleja. Ongelmallista on kuitenkin se, kuinka pistepilven käsittelyyn erityisesti kehitetyillä ohjelmilla tuotetut mallit tai pistepilven mittatiedot ylipäätään saadaan arkkitehtisuunnittelijan käyttöön kor­jausrakennushankkeen lähtötietoina.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli käsitellä kahden eri 3D-mittalaitteen (Trimble VX Spatial Station skannaava robottitakymetri ja Riegl VZ-400 laserkeilain) tuottamia pistepilviä. Tavoitteena oli mittatietojen siirtäminen pistepilvestä jatkosuunnittelun käyttöön. Pistepilviä käsiteltiin mittalaitteiden valmistajien omilla pistepilvenkäsittelyohjelmilla Trimblen RealWorksilla ja Rieglin RiSCAN PRO:lla sekä AutoCADin päällä toimivalla Kubit PointCloudilla. Pistepilvistä jatkojalostettiin materiaalia DWG- ja IFC-formaatteihin jatkosuunnittelun käytettäväksi CAD-ohjelmissa, Auto­deskin Revit Architecturessa ja Graphisoftin ArchiCADissä.

Opinnäytetyön kokeilujen perusteella voidaan sanoa, että käytettyjen mittalaitteiden tuottamien pistepilvien sisältämät mittatiedot saadaan jatkosuunnittelijan hyödynnettäväksi ja käytettäväksi testatuilla pistepilvenkäsittelyohjelmilla kolmella tavalla: Pistepilvenä, 2D-geomet­riana tai 3D-geomet­ria­na.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste