Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuusamossa metsää omistavien käsitykset alueen hirvikannasta

Palosaari, Jaakko (2010)

 
Avaa tiedosto
Palosaari_Jaakko.pdf (641.6Kt)
Lataukset: 


Palosaari, Jaakko
Rovaniemen ammattikorkeakoulu Lapin ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201101151379
Tiivistelmä
Opinnäytetyön avulla on pyritty selvittämään Kuusamossa metsää omistavien mielipiteitä Kuusamon hirvikannasta ja sen aiheuttamista ongelmista. Työn tilaaja on Metsänhoitoyhdistys Kuusamo.

Tutkimus toteutettiin kyselytutkimuksena. Kyselyitä lähetettiin 480 metsän-omistajalle eri puolille Kuusamoa. Kyselyn vastausprosentti oli 44.

Tutkimuksen tavoitteena on selvittää Kuusamossa metsää omistavien mielipiteitä ja käsityksiä alueen hirvikannasta sekä hirvien aiheuttamista tuhoista ja korvauksista. Lisäksi selvitettiin metsänomistajien halukkuutta metsästysoikeuden tuotteistamiseen.

Kuusamossa metsää omistavista 49 prosenttia pitää Kuusamon hirvikantaa liian suurena. Lisäksi 51 prosentilla metsänomistajista on ollut hirvituhoja, mutta vain 27 prosenttia oli hakenut näihin korvauksia. Vastaajista 12 prosenttia ei tiennyt metsätilansa mahdollisista hirvituhoista. Merkittävimpiä tekijöitä metsänomistajien mielipiteisiin hirviasioissa oli metsästysharrastus sekä metsätilan koko ja sen taloudellinen merkittävyys. Metsänomistajilla on halukkuutta vuokrata metsästysoikeutta eteenpäin, mutta asia herättää myös paljon erimielisyyksiä.

Hirviongelma ei sijoitu pelkästään hirvien talvilaidunalueille, vaan ongelmia esiintyy koko Kuusamon alueella. Suuri osa hirvien aiheuttamista tuhoista jää korvaustilastojen ulkopuolelle, koska tuhot ovat liian pieniä ylittämään korvauskynnyksen ja lisäksi osa metsänomistajista ei tiedä metsätilansa mahdollisista hirvituhoista.





Avainsanat: hirvikanta, hirvituhot, hirvikorvaukset
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste