Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

"Mitäs askartelua se tämä on?" : Muotoilu kuvamyynnin liiketoiminnan kehittämisessä

Viinamäki, Henna (2019)

 
Avaa tiedosto
Viinamaki_Henna_2019.pdf (10.86Mt)
Lataukset: 


Viinamäki, Henna
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019112622548
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä luotiin tietoisuutta muotoiluajattelusta ja sen menetelmistä ja hyödyistä sekä tutkittiin muotoilun keinojen käyttämistä perinteikkäässä, pitkään toimineessa media-alan organisaatiossa, Suomen Tietotoimisto Oy:ssä.

Muotoiluajattelu ei perinteisesti ole ollut journalismin tai kuvamyynnin keskiössä. Muotoiluajattelu ja palvelumuotoilun keinot ovat kuitenkin nousseet asiakaskokemuksen kehittämisen menetelmiksi laajalti toimialasta riippumatta. Oli siis ajankohtaista tutkia, soveltuvatko ne myös media-alalle.

Tämän tutkimuksen kirjallisuuskatsauksessa selvitettiin sitä, minkälaisia hyötyjä muotoiluajattelusta voi olla liiketoiminnalle ja sen kehittämiselle sekä sitä, mitä tutkimusta aiheesta on ennestään olemassa media-alan näkökulmasta.

Toiminnallisessa osuudessa järjestettiin STT:n kuvamyyntitiimissä design sprint, jonka tavoitteena oli konseptoida ratkaisu STT:n tunnettuuden edistämiseen. Design sprintin havaintojen ja kokemusten perusteella muodostettiin lisäksi yrityksen käyttöön soveltuva design sprint -malli.

Kirjallisuuskatsauksessa kävi ilmi, että muotoilua on tutkittu media-alalla vain marginaalisesti. Design sprintin onnistuminen tavoitteessaan puolestaan osoittaa, että muotoilua voidaan onnistuneesti hyödyntää medialiiketoiminnassa, mutta se edellyttää metodien sopeuttamista yrityksen toimintaympäristöön ja -kulttuuriin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste