Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Priorisoinnin hyödyntäminen testiautomaatiossa

Laaksonen, Daniel (2019)

Avaa tiedosto
Insinöörityö Daniel Laaksonen.pdf (1.687Mt)
Lataukset: 


Laaksonen, Daniel
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019112722934
Tiivistelmä
Insinöörityö käsittelee testiautomaation tulosten keräämistä ja tulosten avulla tehtävää priorisointia, joiden avulla on mahdollista tehostaa testiautomaatiota. Päämääränä oli kehittää testiautomaation priorisoimisen konseptia jatkuvan integraation projekteissa.

Insinöörityö tehtiin kansainvälisen ohjelmistoyrityksen alla toimivalle yksikölle. Yksikkö tarjoaa ohjelmistoautomaatiokonsultteja ja tekee konseptikehitystä ohjelmistoautomaatioon liittyen. Yksikön laaja osaaminen ohjelmistoautomaation puolella ja Robot Frameworkin kehitykseen osallistuminen tukivat vahvasti projektin etenemistä.

Työssä perehdyttiin testitulosten keräämiseen ja niiden datan tallentamiseen erilliseen tietokantaan eri ympäristöistä. Projektissa tutkittiin tapoja analysoida tallennettua dataa ja etsiä siitä yhtäläisyyksiä tiedostomuutoksiin. Raportissa esitellään myös kattavasti modernia so-velluskehitystä erityisesti testiautomaation ja ketterän kehityksen näkökulmasta. Työssä löydettiin erilaisia tapoja rakentaa priorisointimalleja ja mahdollisuuksia kerätä tietoa projektista ja hyödyntää sitä priorisoinnissa.

Työ oli osa TestManager-nimisen sovelluksen kehitystä. Kehityksessä hyödynnettiin modernin sovelluskehityksen menetelmiä ja pyrittiin mahdollisimman ketterään toimintamalliin. Projektissa käytettiin modernille sovelluskehitykselle ominaisia työkaluja ja teknologioita. Sovellus toteutettiin mikropalveluina, joita pystytään suorittamaan eri pilviympäristöissä.

Insinöörityön lopputuloksena saatiin toimiva prototyyppi sovelluksesta, jonka avulla pystytään tuottamaan lisäarvoa testaajille, kehittäjille ja liiketoimintapuolen henkilöstölle. Sovellus kerää testidataa ja analysoi tiedostomuutosten vaikutusta testeihin. Sovellus tarjoaa myös visuaalisen käyttöliittymän tiedon hyödyntämiseen. Insinöörityössä tehtyä tutkimusta ja konseptia käytetään TestManager-sovelluksen jatkokehityksessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste